Emigracioni dhe plakja e popullsisë ulin numrin e familjeve në vend për të dytin vit radhazi

Numri i familjeve në vend ka shënuar rënie për të dytin vit radhazi, duke reflektuar plakjen graduale të popullsisë si…

Zgjedhjet lokale në Quebec, shqiptari Kadri Sherifi kandidat i Projet Montreal

Montreal-Quebec Quebec është në prag të zgjedhjeve lokale të cilat pritet të përmbushen më 7 nëntor 2021. Duke qenë nja…

INTERVISTA/ Marin Nati, avokati shqiptar në Toronto

Toronto- KanadaMesa duket Toronto mbetet një nga arenat më e përshtatshme për të arritur suksese, por për këtë është e…

Zgjedhjet federale/ Trudeau mbetet kryeministër i Kanadasë, por pa shumicën parlamentare

OTTAWA –Duke siguruar mandatin e tretë si kryeministër, Justin Trudeau u prit me duartrokitje në selinë e Liberalëve në Montreal…

Lusi Brace, avokatja e suksesshme në Kanada, mes firmave më të mira ligjore

Toronto-Kanada “Çfarëdo që mendja mund të konceptojë dhe besojë, ajo mund ta arrijë”, kjo është motoja e Lusi Braҁes për…

Regjistrimi i popullsisë së Maqedonisë së Veriut- Diaspora regjistrohet

Regjistrimi i popullisë së Maqedonisë së Veriut ka një domethënie tepër të lartë për shqiptarët e RMV. Regjistrimi i popullsisë…

COVID-19/ Udhëtimet drejt Kanadasë, qytetarët e Kosovës duhet të jenë të vaksinuar

Kanada ka vendosur masa të reja sa i përket qytetarëve të Kosovës të cilët duan të udhëtojnë drejt këtij shteti.Shefi…

Përjashtimi i Berishës nga PD, Mishel Koçiu: Veprim sorosian në vasalizimin përfundimtar të Shqipërisë!

Nga Mishel Koçiu U prehtë në paqe pluralizmi shqiptar! Perdja e një epoke ra! Nesër në 10 Shtator 2021, hapet…

Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës, 5 shtatori mbledh shqiptarët në Kanada

Montreal Prej kur Vatikani shenjtëroi nobelisten me origjinë shqiptare Nënë Tereza (Gonxhe Bojaxhi), çdo 5 shtator mbetet një arsye për…

Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Linda Mëniku: Konektorët e tekstit në veprën e Pjetër Bogdanit “Cuneus Prophetarum” (Çeta e profetëve)

Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën ShqiptareSESIONI SHKENCOR I GJUHËSISË Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare është…
Load More