10 milionë turistë? – Nga Eduard Zaloshnja

Qysh nga fundi i dhjetorit, Kryeministri Rama ka trumbetuar shpesh shifrën “10 milionë turistë”, si në deklaratat e tij brenda…

20 vjet Facebook! Shpresë, ndjekje, tregti e të dhënave

Rritja e mediave sociale filloi me Facebook dy dekada më parë. Entuziazmi fillestar ia la vendin zhgënjimit dhe kritikave të…

(1939)/ Fotografitë dhe intervista ekskluzive me mbretin Zog dhe mbretëreshën Geraldinë në kështjellën e La Maye

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Shkurt 2024 Gazeta e përjavshme franceze “VU” ka botuar, të mërkurën 16 gushtit 1939, fotografitë…

THE NEW YORK TIMES MAGAZINE (1919) / Intervista me Rexhep bej Jellën në Paris, rrëfimet mbi mizoritë serbe ndaj shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2024 “The New York Times Magazine” ka botuar ndër të tjera, më 15 qershor…

Fate Velaj, artisti, shkrimtari dhe njeriu “universalis“ – Nga Dr. Bledar Kurti

Njeriu është “homo sapiens” që do të thotë: qenie inteligjente. Por ndër ne lindin e jetojnë edhe “homo universalis” qenie…

(1937)/ Qeveria shqiptare importon filma nga Amerika dhe Anglia për t’u mësuar fshatarëve mënyrat moderne të bujqësisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shkurt 2024 “The Christian Science Monitor” ka botuar, të mërkurën e 29 dhjetorit 1937, në…

(1920) / Intervista ekskluzive me Faik bej Konicën në Romë: “E kam këshilluar “Vatrën” të mos i japë para qeverisë së Tiranës për këtë arsye…

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Shkurt 2024 “Il Popolo Romano” ka botuar, të shtunën e 9 tetorit 1920, në ballinë…

Botohet në SHBA libri me fabula “WHERE TO?” e Vangjush Saros

Fabulat e shkrimtarit Vangjush Saro në SHBA* U botua në SHBA libri me fabula “Where to?” (Për ku?) i shkrimtarit Vangjush…

TikTok-u apo TikTaku i vetëvrasjeve – Nga Lutfi Dervishi

Një nënë e re i dha fund jetës (siç raportohet deri më tani) pasi nuk e përballoi dot turpin pas…

Lord Bajroni, i çmendur apo hero, i shthurur apo vetmitar? – Nga Camille Ralphs

Lord Bajroni (1788-1824) është një ndër eksportet më të mëdha të Mbretërisë së Bashkuar. Atëherë, pse kaq shumë njerëz e…
Load More