TORONTO/ Irene Breznica, kryetare e Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze – Nga Shani Pnishi

Në praninë e rreth njëqind anëtarëve të saj, Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze në Toronto, organizoi kuvendin e saj të…

Lena: Rama aktor i një të keqeje të madhe, ka braktisur Diasporën në këmbim të agjendave globale

Ilir Lena, gazetari dhe producenti që mban gjallë një program shqiptarie në Diasporë,  i vendosur prej më shumë se 20…

MARKET UPDATE/ Orges Hysi, Odris Koço: Përditësimi i tregut ekonomik mbi Real Estate dhe kreditë për vitin 2023

Toronto – Ontario Ashtu siç ishte lajmëruar edhe në posterin e shpërndarë një javë me herët, komuniteti shqiptar në Toronto…

Aktivisti shqiptar Nador Bakalli: Do takojmë kongresmenin që po heton McGonigal në SHBA, do i kërkojmë …

Aktivisti shqiptar që jeton e punon mes Kanadasë dhe SHBA-së, Nador Bakalli duke folur në ‘Task Force’ në SYRI TV…

KANADA/ Armenida Qyqja, shkrimtarja shqiptare në Vankuver

Vancouver – British ColumbiaArmenida Qyqja ka lindur në Tiranë në vitin 1977 dhe ka emigruar në Kanada në moshën 17…

Shqiptarët në Kanada, statistika dhe disa mendime nga aktivisti Amarildo Ceka

Vankuver – Kolumbia Britanike/ Prej gati një viti, Amarildo Ceka jeton në Vankuver dhe prej vendosjes në Kanada është përfshirë…

KANADA/ Shqiptari dhunohet në vendin e punës, dëmshpërblehet 300 mijë $ nga Gjykata e Ontarios

Një punëtor shqiptar në Kanada, Rr.O., është shpërblyer me 300 mijë dollarë nga Gjykata e Lartë e Drejtësisë e Ontarios,…

Albanian Montreal Press, komuniteti shqiptar dhe viti 2022 – Nga Blerina Ruka

Në largim të vitit 2022, AMPress futet në vitin e saj të 6 të informimit të shqiptarëve në Kanada dhe…

Pandemia e narçisizmit dhe terreni pjellor i rrjeteve sociale – Nga Oli Pero

Nuk është e pazakontë që në rrjetet sociale të hasësh video të individëve të ndryshëm, të cilët kanë veshur mantelin…

KANADA- Financieri Besnik Rexhvelaj: Rritja e interesit të kredisë, këshilla ekonomie në kohë krize

Interesi i kredisë është rritur 4.00% ose 7 herë për këtë vit të vetëm. Një rritje kaq e madhe nuk…
Load More