Nën shenjën e djallit: Tri datëlindje mes tetorit të letrave – Migjeni, Taçi dhe Agolli

Nga Visar Zhiti Tetori në traditën tonë të re është tashmë dhe Muaji i Letërsisë, sepse lidhet me jetët e…

Migjeni dhe estetika e asnjanësisë

Nga Behar GjokaKrijimtaria letrare e Migjenit, shkrimtarit që hodhi themelet e lavrimit modern të letrares, pamëdyshje poezia dhe proza e…

Nëpër rrathët e mbijetesës së qenies shqiptare

Nga Behar GjokaTeksti Të ftuar në rrethin e dhjetë, shënon romanin e gjashtë të autores Flutura Açka, i cili ka…

1880/ Kur Gustave Flaubert mbështeste Guy de Maupassant

1880 / KUR GUSTAVE FLAUBERT MBËSHTESTE GUY DE MAUPASSANT PAS AKUZAVE NDAJ POEMËS SI TIJ “AU BORD DE L’EAU –…

GEGNISHTJA: SI TA SHKRUASH

nga Ardian Vehbiu Kam vite që ndjek me simpati përpjekjet– sado sporadike – për ta shkruar gegnishten letrare, herë në variantin…

LE RAPPEL (1878) / VICTOR HUGO: “LETËRSIA ËSHTË QEVERISJA E NJERËZIMIT NËPËRMJET MENDJES NJERËZORE”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Mars 2021 “Le Rappel” ka botuar, të mërkurën e 19 qershorit 1878, në ballinë, fjalimin e Victor Hugo,…

Gjuha shqipe në listën e gjuhëve të komuniteteve tjera në Landin e Bavarisë

Nga Mustafë Krasniqi Përpjekja e mërgatës shqiptare, që nga periudha e mëhershme dhe ajo e rilindësve ishte  dhe mbeti si…

FJALIMI MBRESËLËNËS I VICTOR HUGO NË HAPJEN E KONGRESIT TË PAQES NË PARIS (1849)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Mars 2021 “La Tribune de la Gironde” ka botuar, të martën e 28 dhe të mërkurën e 29…

Ajkuna Dakli boton librin me tregime “Çizme lëkure në kohë lufte”

Nga Shani Pnishi Disa muaj më parë Shtëpia Botuese “Onufri” në Tiranë, nxorri në shtyp  librin me tregime “Çizme lëkure…

Kadareja më i lexuar jashtë se sa brenda Shqipërisë

Prej gati 50 vjetësh tashmë, thuajse çdo vepër e Kadaresë që botohet në shqip përkthehet e qarkullon edhe në frëngjisht.…
Load More