Botohet në SHBA libri me fabula “WHERE TO?” e Vangjush Saros

Fabulat e shkrimtarit Vangjush Saro në SHBA* U botua në SHBA libri me fabula “Where to?” (Për ku?) i shkrimtarit Vangjush…

Një anije e mbytur misterioze në brigjet kanadeze

Një anije e mbytur fantazmë është shfaqur në plazhin me rërë të Cape Ray në Newfoundland, Kanada, njofton BBC. Besohet…

Horror në Kanada/ Tre fëmijë gjenden të djegur në një makinë, dy gra të vdekura në banesa, arrestohet një 29-vjeçar

Një 29-vjeçar u arrestua në Kanada pasi akuzohet për vrasjen e 5 personave. I riu akuzohet se ka djegur 3…

Flasin për Diasporën, por jo me Diasporën

E papreçedentë për Demokracinë Shqiptare por dhe për dëgjesat konsultuese me grupet e interesit në kuadër të proçesit legjislativ. Komisioni…

HOMAZH/ Shqiptarët në Kanada nderojnë figurën e Lili Cingut

Toronto- KANADAMbrëmë në zyrën e Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto u zhvilluan homazhe në nderim të jetës dhe veprës…

KANADA/ Nis mësimi i gjuhës, rihapet shkolla shqipe sot në Montreal

U rihap sot në Montreal shkolla shqipe. Kjo hapësirë e re arsimore do të sjellë një shans të frytshëm për…

KANADA/ “Albanians Professionals Network“ bën bashkë shqiptarët në Vancouver

Më 16 mars 2024, nga ora 14:00 deri në 17:00, në  Vancouver organizohet eventi: Albanians Professionals Network në 525 Wheelhouse…

Kanada përfshihet nga i ftohti ekstrem dhe ndryshimet klimatike. Çfarë po ndodh?

Javën e kaluar, i ftohti ekstrem ka goditur shumë provinca të Kanadasë, duke përfshirë temperaturat -40 C në Manitoba, Saskatchewan…

Diaspora për Shqipërinë e Lirë: Nëse zgjedhjet mbahen pa votën emigrantëve, do të jenë antikushtetuese

I ftuar në emisionin A Show në SYRI TV me moderatorin Adi Krasta ishte politiologu në SHBA dhe anëtari i kryesisë…

Menuja tradicionale e Vitit të Ri, çfarë s’duhet t’ju mungojë në tryezën e ndërrimit të viteve

Darka e Vitit te Ri është një nga ato festa e cila mbledh pranë tryezës të gjithë familjen, pavarësisht nga…
Load More