“Apostulli” në Toronto/ Ilir Ikonomi prezanton dokumentarin për Fan Nolin

Toronto, Kanada Mbrëmjen e së shtunës, komuniteti shqiptar i Torontos pati kënaqësinë të mirëpriste dokumentarin “Ëndrra e Fan Nolit” dhe…

Navigimi i Tregut të Pasurive të Paluajtshme në 2024: Një Event i ACE në Toronto

Albanian Canadian Excellence Society – ACE mbajti në Toronto takimi i ekspertëve të pasurive të paluajtshme për të diskutuar tendencat…

Emri/ Kush pritet të jetë ambasadori i ri i Shqipërisë në Kanada

Dy zëvendës ministra në kabinetin Rama 3, pritet të largohen nga detyrat që mbajnë për t’u përfshirë në diplomaci. Artemis…

Muzeu Kanadez i Luftës/ Zeqirja Rexhepi prezanton koleksionin e pikturave në Javën e Kulturës së Kosovës

Ottawa- Ontario Në kuadër të javës së Kulturës së Kosovës dhe në vazhdën e gjithë aktiviteteve artistike në provincat kanadeze,…

Kanada – Java e Kosovës/ Donika Gërvalla pritet nga homologia, Mélanie Joly

Ministret Gërvalla dhe Joly diskutuan rreth fuqizimit të partneritetit në ngritjen e kapaciteteve të mbrojtjes së Kosovës, zhvillimit të qëndrueshëm,…

RH SCHOLARSHIP/ Komedia ‘2 Gisht Mjaltë 2’ ëmbëlson fundjavën në Toronto

Toronto- OntarioJava e kulturës në Toronto pati në fokus edhe filmin komik “2 gisht mjaltë 2”. Fundjavën e kaluar në…

25 Vjet Mikpritje Kanadeze/ Eventi kulturor i vitit me Rame Lahaj e Bujar Llapaj në Toronto

Toronto- OntarioE shtuna e fundjavës së shkuar bëri bashkë mjaft shqiptarë të të gjitha provincave të Kanadasë në nderim të…

Samiti i 11-të i Kafshëve në Kanada/ Oli Pero dhe “Animals Need Me”: Një hap drejt mbrojtjes së kafshëve të braktisura

Halifax- Nova ScotiaSamiti i 11-të i Kafshëve në Kanada u mbajt me sukses në Halifax, Nova Scotia, në datat 5-7…

Shënime mbi librin me tregime dhe novela “Shtegtimi i fundit“ i shkrimtari Avdulla Kënaçit

NGA SEJDO HARKA Avdulla Kënaçi, i cili në vitet ’80-’90 spikati me reportazhet e tij brilante dhe më pas me…

Montreal/ Tenori me famë botërore, Rame Lahaj sjell “Traviata” e Xhuzepe Verdit

MONTREAL – QUEBEC“Është me të vërtetë një tenor që i ka të gjitha mundësitë për të bërë një karrierë të…
Load More