LA SEMAINE LITTÉRAIRE (1912) / UDHËTIM NË SHKODËR TË SHQIPËRISË – RRËFIMI I GAZETARES DHE SHKRIMTARES ZVICERANE NOËLLE ROGER

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shkurt 2023 “La Semaine littéraire” ka botuar, me 2 nëntor 1912, në faqet n°524 –…

(1922) / WOODROW WILSON : “NËSE MË JEPET MUNDËSIA NË TË ARDHMEN, DO T’I NDIHMOJ SËRISH SHQIPTARËT…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Janar 2023 “The Chicago Tribune” ka botuar, të enjten e 23 shkurtit 1922, në faqen…

Kafe me Ismail Kadarenë – Nga Dr. Bledar Kurti (87-vjetori i lindjes së shkrimtarit)

(Pjesë nga libri KAFE ME MJESHTRIN: Me Ismail Kadarenë dhe mëkatet e një kombi, nga Dr. Bledar Kurti, 2019, Botime…

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit, bota kujton 6 milionë hebrenj të vrarë

Në 27 janar, në ditën e çlirimit të kampit famëkeq të përqendrimit të Auschëitz-Birkenau në 1945-tën, bota kujton 6 milionë…

Të gjithë “zbulojnë” të panjohurat për Skënderbeun, pa asnjë dokument – Nga Aurel Plasari

Mund të ketë mbetur nga tradita e mbledhjeve të lagjes të kohës së socializmit real, gjatë të cilave duhej të…

LA TURQUIE (1910) / SUKSESI I SHFAQJES SHQIPTARE “GOLFO” NË THÉÂTRE DES VARIÉTÉS (KOSTANDINOPOJË) NËN PRANINË E DERVISH BEJ HIMËS DHE FEHIM BEJ ZAVALANIT

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Janar 2023 “La Turquie” ka botuar, të hënën e 7 marsit 1910, në faqen n°2,…

Vështrim historik për Ibrahim Rugovën në 17 vjetorin e e ndarjes nga jeta

Si sot, 17 vjet më parë, në një ditë të ftohtë janari, të vitit 2006, ndërroi jetë, Presidenti historik, Ibrahim…

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë Kongresi i Lushnjes, që njihet…

(1933) / TAKIMI I AMBASADORIT FRANCEZ ME MBRETIN ZOG — DOKUMENTI TOP SEKRET DËRGUAR MINISTRIT TË PUNËVE TË JASHTME TË FRANCËS

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Janar 2023 “Documents diplomatiques français” kanë botuar, dokumentin Top Sekret (1932-1939. Seria e parë, 1932-1935.…

Koliqi në një analizë strukturaliste – Nga Gazmend Krasniqi

  Në librin e tij “S/Z” (1970), Roland Barthes argumentoi se shënjuesit mund të grupohen në pesë kode narrative që…
Load More