Vota e emigrantëve është domosdoshmëri!

Nga Oed Bylykbashi(në vend të një propozimi për reformën e radhës) Shqipëria ka 4,7 milionë shtetas të regjistruar. Po, po,…

Zgjedhjet lokale në Quebec, shqiptari Kadri Sherifi kandidat i Projet Montreal

Montreal-Quebec Quebec është në prag të zgjedhjeve lokale të cilat pritet të përmbushen më 7 nëntor 2021. Duke qenë nja…

INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi

Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në…

Nador Bakalli: Fajin e ka gazi!

Sot, si askund në botë, ditën e dielë, në të cilën familjet janë në kërkim të qetësisë se merituar, kryeministri…

CONGRESSIONAL RECORD (1972) / SENATORI AMERIKAN: “NEVOJA E “AKTIT TE UNITETIT” TË SHQIPTARËVE NË MËRGIM (EKZIL), I ORGANIZUAR NGA MBRETI LEKA ZOGU I NË MADRID.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve…

THE DAILY TELEGRAPH (1985) / VDEKJA E ENVER HOXHËS MUND T’U JAPË SHPRESË MBRETËRORVE PËR NJË RIKTHIM NË PUSHTET

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shtator 2021 “The Daily Telegraph” ka botuar, me 12 prill 1985, në faqen n°20, një…

Regjistrimi i popullsisë së Maqedonisë së Veriut- Diaspora regjistrohet

Regjistrimi i popullisë së Maqedonisë së Veriut ka një domethënie tepër të lartë për shqiptarët e RMV. Regjistrimi i popullsisë…

“Diaspora redakton Wikipedian“ hap konkurs për promovimin e subjekteve shqiptare në Wikipedia

Jetoni në diasporë dhe dëshironi të kontribuoni në promovimin e vendeve, historisë dhe kulturës sonë në gjuhët e vendit ku…

Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës, 5 shtatori mbledh shqiptarët në Kanada

Montreal Prej kur Vatikani shenjtëroi nobelisten me origjinë shqiptare Nënë Tereza (Gonxhe Bojaxhi), çdo 5 shtator mbetet një arsye për…

Ish-paqëruejtësja kanadeze një takim miqësor me ambasadorin e Kosovës në Kanada

Nga Shani PnishiKa disa vite që ish-ushtarja kanadeze Sophie Boisvert Levesque, e cila në vitin 1999 kishte shërbyer në Kosovë,…
Load More