The Guardian / Vendi im … nuk ekziston më!

Nga: Mikhail Shishkin, shkrimtar rus (titulli origjinal: The Navalny I knew was naive about Putin’s Russia, but he gave us hope.…

Dr. Anila Kalleshi: Keni inflamacion në trup? Lexo këtë artikull

Raportet e fundit tregojnë çdo vit në SHBA mbi 100,000 njerëz shtrohen në spital dhe mbi 16,000 në të vërtetë…

Në Treviso të Italisë me Mërkur Bua Shpatën – Nga Luan Rama

Po perëndonte, nxitoja. Isha nisur drejt Treviso-s. Një ditë më pas më duhej të shkoja në Udine, të takoja një…

(1897) / Rrefimi i misionares amerikane Ellen Maria Stone mbi kontributin e Gjerasim Qiriazi pëer lartësimin e kombit shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Janar 2024 “Life and light for woman” ka botuar, në prill të 1897, në faqet…

(1937) / “FAMILJA IME MUND TË MOS MË FALË KURRË QË KAM SHKRUAR PËR TA NË NJË LIBËR…” — INTERVISTA ME NEXHMIE ZAIMIN, AUTOREN E LIBRIT “DAUGHTER OF THE EAGLE”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Janar 2024 “Wisconsin Rapids Daily Tribune” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1937, në…

ChatGPT mbush 1 vjeç. Si ka ndikuar ChatGPT në tregun e punës?

OpenAI e prezantoi ChatGPT një vit më parë. Chatbot IA ka pasur ndikim të gjerë në botën e punës dhe…

Shpikjet nga antikiteti që sfidojnë njohuritë e shekullit të 21-të

Evolucioni i teknologjisë shpesh perceptohet si një përparim i drejtpërdrejtë, me përparime që përmirësohen vazhdimisht nga shpikjet bazë deri te…

Greva e mësuesve në Quebec/ Sindikata: Mund të vazhdojë deri për Krishtlindje!

Sindikata e mësuesve paralajmëron se përshkallëzimi i grevës së filluar ditën e enjte e mbi 65,000 arsimtarëve në Quebec, nëse…

Dy të vdekur pas shpërthimit të një makine në kufirin SHBA-Kanada

Një mjet ka shpërthyer ne pikëkalimin kufitar Kanada-SHBA pranë Ujëvarës së Niagarës. Kalimi kufitar në Rainbow Bridge është mbyllur për…

Stilistja Sarah Paçini sjell magjinë e dimrit në Montreal, prezantohet koleksioni ”Dimër 2023-2024”

Një natë e mbushur me sharm dhe stil u përjetua në Montreal mbrëmjen e djeshme, kur stilistja e njohur ndërkombëtarisht,…
Load More