Ekspozita personale ”Sensitive” e piktores Anila Hetoja, një homazh për gruan

Tiranë- Shqipëri𝐀𝐧𝐢𝐥𝐚 𝐇𝐞𝐭𝐨𝐣𝐚 ka lindur në qytetin e Shkodrës nga ku ka marrë edhe dashurinë për artin dhe për të…

Për profesor Ramadan Sokolin – Nga Esat Ruka

Kur u emërova në drejtimin e festivaleve folklorike, aty nga pranvera e vitit 2006 e vura në dijeni Prof. Ramadanin…

Canadian Grand Prix 2022- Montreali mirëpret garat e FORMULA 1

Montreali është shtëpia e Çmimit të Madh të Kanadasë të Formula 1, ngjarja më e madhe sportive në të gjithë…

Toka e peshkaqenëve … – Nga: Zija Çela

Fajet më kërcënuese nuk janë ato që paditen, por fajtorët që kurrë nuk përfundojnë në gjykatë. Këta kanë të përbashkët…

Përse ‘Sunny Hill Festival’ u anulua në Prishtinë dhe u zhvendos në Tiranë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka reaguar pas anulimit të festivalit të organizuar nga ajo dhe babai i…

VANCOUVER / Maestro Bujar Llapaj dhe West Coast Symphony prezantojnë muzikën polifonike shqiptare

Vancouver- British Columbia Si çdo koncert simfonik edhe në mbrëmjen e 11 qershorit, dirigjenti shqiptar, maestro Bujar Llapaj solli një…

KANADA\ Premiera në Montreal, suksesi i filmit shqiptar “THE SHOT“

Montreal -Kanada Të shtunën në mbrëmje në Galeri Ambigu në Montreal u dha premiera e filmit “The shot“– “Shkrepja “.…

KANADA/ Galeri AMBIGU sjell koktej vere në Montreal; fotografi, film dhe festë

Këtë të shtunë pranë galerisë shqiptare AMBIGU do të celebrohet ardhja e verës me mjaft ritëm e ngjyra. Ka më…

NEW YORK HERALD TRIBUNE (1939)/ Rrëfimi i Mbretëreshës Geraldinë në Versajë: Edukimi i djalit, simbolika e kurorës mbretërore, Skënderbeu…

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Maj 2022 “New York Herald Tribune” ka botuar, të premten e 18 gushtit 1939, në…

KANADA\ “Shqiponjat e Vogla” çel sezonin e festivaleve, mirëpret valltarët e rinj

Toronto- Kanada Ansambli i vetëm folklorik shqiptar në Toronto, “Shqiponjat e Vogla” është dëshmi e vazhdimit të ruajtjes së traditës…
Load More