Problemi i emigrimit nuk është fati i keq i emigrantëve. Sipas librit SHOQERIA PERIFERIKE të Artan Fugës

Nga Artan FugaEmigracioni nuk shkatërron jetën e emigrantëve! Harrojeni këtë budallik! Shkatërron jetën e atyre që mbeten. Prandaj i ngjan…

Pse Pesë Maji?

Nga Arben Kallamata Amerikanët i kujtojnë dëshmorët e luftërave të tyre të hënën e fundit të muajit maj. Tradita ka…

TEMPO (1942) / JA PËRSE SHQIPTARËT E KOSOVËS JANË AUTOKTONË – SHPJEGIMI I GJUHËTARIT ITALIAN CARLO TAGLIAVINI

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Maj 2021 “Tempo” ka botuar, me 30 prill 1942, në faqet 20-21, shkrimin e gjuhëtarit italian…

Në mos ka qenë krim, qeveria ka kryer një neglizhencë të pafalshme- Nga Blerina Ruka

Shqipëria mbajti më 25 prill zgjedhjet parlamentare ku qeveria Rama fitoi mandatin e tretë, ndërkohë Partia Socialiste bëhet partia e…

Kim Mehmeti: Kritikët e Bashës si vëzhgues ndërkombëtarë e jo si ‘kontribuues’ të humbjes!

Nga Kim Mehmeti “Sa të bezdisshëm janë bërë këta ‘kufomëngrënësit’ e PD-së, që nisën ta kritikojnë kryetarin e vet ende…

Nga Bujar Llapaj: Meditimi i fundit për politikën shqiptare; “dorëhiqem nga politika” Facebook-jane

Nga Bujar LlapajA duhet ti uroj miqtë e mi socialistë për “fitoren”? Për kortezi oksidentale edhe Po, ashtu siç kemi…

Politika dialektore

Nga Ardian VehbiuPo të ma kish treguar kush hartën e rezultatit të zgjedhjeve, mbrëmë dhe sot, pa më shpjeguar për çfarë…

Thonë nuk jetohet në Shqipëri, pastaj votojnë Edi Ramën

Nga Elvis Hoxha Shet votën dhe menjëherë niset në Francë dhe kërkon azil.Më thotë se këtu nuk jetohet, pastaj voton…

LE TEMPS (1881) / LIDHJA SHQIPTARE ËSHTË ZONJË ABSOLUTE E PRIZRENIT, PEJËS, SHKUPIT, GJAKOVËS DHE PRISHTINËS. RADHËN E KANË MANASTIRI DHE SHKODRA.

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Prill 2021 “Le Temps” ka botuar, të dielën e 20 mars 1881, në faqen n°2, një…

Refleksion mbi deklaratën e ambasadores amerikane- Nga Ardian Radovicka

Në këto 30 vjet zor se ka patur një deklaratë më të qartë dhe direkte se sa ajo e bërë…
Load More