editor

Zgjedhjet federale/ Trudeau mbetet kryeministër i Kanadasë, por pa shumicën parlamentare

OTTAWA –Duke siguruar mandatin e tretë si kryeministër, Justin Trudeau u prit me duartrokitje në selinë e Liberalëve në Montreal…

THE DAILY TELEGRAPH (1985) / VDEKJA E ENVER HOXHËS MUND T’U JAPË SHPRESË MBRETËRORVE PËR NJË RIKTHIM NË PUSHTET

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shtator 2021 “The Daily Telegraph” ka botuar, me 12 prill 1985, në faqen n°20, një…

Lusi Brace, avokatja e suksesshme në Kanada, mes firmave më të mira ligjore

Toronto-Kanada “Çfarëdo që mendja mund të konceptojë dhe besojë, ajo mund ta arrijë”, kjo është motoja e Lusi Braҁes për…

Regjistrimi i popullsisë së Maqedonisë së Veriut- Diaspora regjistrohet

Regjistrimi i popullisë së Maqedonisë së Veriut ka një domethënie tepër të lartë për shqiptarët e RMV. Regjistrimi i popullsisë…

Kompetenca dhe performanca – gjuha dhe të folurit

Nga Edona Jahiu Shpesh i dëgjojmë njerëzit duke thënë: “e marr vesh gjuhën, po s’di me folë” ose “di disa…

A asht anakronike të flasim sot për karakter e frymë kombëtare në kangën dhe muzikën shqiptare?

Nga: Robert Prenushi Sot, mjetet e komunikimit janë të tilla që, bashkë me lajmet e mira e të këqija, mbartin…

COVID-19/ Udhëtimet drejt Kanadasë, qytetarët e Kosovës duhet të jenë të vaksinuar

Kanada ka vendosur masa të reja sa i përket qytetarëve të Kosovës të cilët duan të udhëtojnë drejt këtij shteti.Shefi…

LE MONDE (1986) / INTERVISTA EKSKLUZIVE ME ISMAIL KADARENË NË PARIS : STUDIMET NË MOSKË, ROMANI I PARË, MARRËDHËNIA ME SHKRIMTARËT SHQIPTARË, KOSOVA, ENVER HOXHA, ROMANI I RI…

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Shtator 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të premten e 23 majit 1986, në faqet…

Përjashtimi i Berishës nga PD, Mishel Koçiu: Veprim sorosian në vasalizimin përfundimtar të Shqipërisë!

Nga Mishel Koçiu U prehtë në paqe pluralizmi shqiptar! Perdja e një epoke ra! Nesër në 10 Shtator 2021, hapet…

“Diaspora redakton Wikipedian“ hap konkurs për promovimin e subjekteve shqiptare në Wikipedia

Jetoni në diasporë dhe dëshironi të kontribuoni në promovimin e vendeve, historisë dhe kulturës sonë në gjuhët e vendit ku…