administrator

ACDA\ Webinar Informativ me temë: Marrëveshja e Pensioneve Kanada-Shqipëri

E njoftuar nga Albanian Canadian Development Alternative (ACDA) ditën e shtunë, 19 nëntor 2022, ora 11:00 ET (Eastern Time), do…

COMŒDIA (1932) / LÉON REY, DREJTOR I MISIONIT ARKEOLOGJIK FRANCEZ — GAZETARIT DHE SHKRIMTARIT PIERRE LAGARDE : “JA SI I ZBULOVA RRËNOJAT E APOLLONISË!” (INTERVISTA E PLOTË ZHVILLUAR NË SHQIPËRI)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Nëntor 2022 “Comœdia” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1932, në ballinë, intervistën ekskluzive të…

Panairi i Librit “Tirana 2022“\ Flurans Ilia prezanton botimin “Hapësirë midis dy notave” (Tempovarkë)

Sapo ka nisur edicioni i 25-të i Panairit të Librit “Tirana 2022“ e cila organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë.…

‘Të tretët në botë për diasporën’, Forbes: 30.7% e shqiptarëve jetojnë jashtë vendit

30 për qind e shqiptarëve të lindur në Shqipëri jetojnë në emigracion. Shifra është publikuar nga revista Forbes, që ka…

KANADA\ Stomatologia Anaida Deti, shqiptarja e parë në listën e 125 njerëzve me më ndikim

E ftuar edhe më herët në Albanian Montreal Press, Anaida Deti ka prezantuar gjithë rrugëtimin e saj profesional prej ditës së…

LE PETIT JOURNAL (1935) / NJË “GRAND REPORTAGE” NË VENDIN E “BIJVE TË SHQIPONJËS” : INTERVISTA EKSKLUZIVE ME PERSONALITETE SHQIPTARE DHE TË HUAJA

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2022 Gazetari francez Roger Crouquet ka vizituar Shqipërinë në qershor të 1935. Ai ka…

Karakteret letrare në novelat e Migjenit – Nga Fatlum Meholli

Jo më kot studiuesit e kanë quajtur Migjenin një ndër shkrim­tarët më novatorë shqiptarë. Tekstet letrare të tij paraqesin një…

KANADA\ Dr. Ryve Loshaj nderohet me Çmimin e Karrierës në mjekësi

Vankuver- British Columbia Arritjet e komuniteti shqiptar në Kanada në fusha të ndryshme profesionale nuk kanë të ndalur. Diaspora shqiptare…

Vota e Diasporës, si hapi i parë drejt zërit të saj real në politikë!- Nga Nador Bakalli

Përgjithësisht, ne jemi popull që mbartim dhe shprehim opinion dhe interes në politikë. Duke përfshirë Diasporën, të paktë janë shqiptarët…

KANADA \ Shqiptari Zeqirja Rexhepi fiton Çmimin e Njohjes së Artistit të Themeluar 2021

Nova Scotia- Halifax Established Artist Recognition me qendër në Halifax, vlerëson çdo vit artistët për rritjen e tyre artistikore duke…