Jursenari dhe legjenda shqiptare – Nga Luan Rama

(pjesë nga libri Pont entre deux rives në frëngjisht)  … Kur tri vëllezërit panë nga larg atë figurë të vogël, ende të…

Emel Tabaku, shqiptarja që bën bashkë artistët e komuniteteve të ndryshme në Kanada

Toronto – Ontario Emel Tabaku është një artiste ndërdisiplinore shqiptaro-kanadeze me bazë në Toronto. Punimet e saj janë thellësisht të…

Shqipja e kërcënuar! – Nga Rami Memushaj

“Digitalb”, “Dixhitalb” … E shohim dhjetëra herë në ditë këtë fjalë, të shkruar a të shqiptuar me g ose me…

(1912) / Falë Mark Karriqit intervistuam Ismail bej Qemalin, para se të nisej të shpallte pavarësinë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2023 “Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të mërkurën e 20 nëntorit 1912, në…

OTTAWA/ Nazisti ukrainas nderohet me ovacion në Parlamentin e Kanadasë, kryetari kërkon ndjesë: Ishte iniciativë personale

Kryetari i parlamentit të Kanadasë, Anthony Rota, ka kërkuar ndjesë sot për nderimin e një ukrainasi që ka shërbyer në…

Leonard Cohen/ Gjashtë akordet që u bënë baza e këngëve dhe muzikës sime – Përktheu Artan Gjyzel Hasani

Nga: Leonard Cohen (fjalim i mbajtur në Madrid më 2011, në ceremoninë e marrjes së çmimit letrar “Premios Princesa de…

(1956) / DY KONFERENCAT E STUDIUESIT TË SHQUAR SHQIPTAR ERNEST KOLIQI NË QYTETIN E TRIESTES

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shtator 2023 “Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të shtunën e 10 marsit 1956, në…

Censura studimore dhe politika në një kontent historik – Nga Dr. Fatjona R. Lubonja Ed.D.

Duke ju referuar studimeve historike dhe dokumentave të arkivës së shtetit shqiptar, përgjate viteve 1960-1990 në Shqipëri, studiuesit Shqiptarë janë…

(1919)/ DERVISH HIMA: “MAQEDONIA E ALEKSANDRIT TË MADH, DIKUR NJË VEND SHQIPTAR, DUHET TË JETË NJË SHTET AUTONOM…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shtator 2023 “Il Popolo Romano” ka botuar, të dielën e 30 nëntorit 1919, në ballinë,…

(1913) / E VËRTETA E KËRKESAVE TË ESAD PASHËS NDAJ ISMAIL QEMALIT — INTERVISTA EKSKLUZIVE ME DERVISH HIMËN, TË BESUARIN E ESADIT

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Shtator 2023 “Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të premten 3 tetorit 1913, në ballinë,…
Load More