KANADA\ Besnik Bashi ing., P.Eng, inxhinieri shkodran që po modernizon teknologjinë e Quebec-ut

Montreal- Quebec Për çdo profesionist nga Shqipëria, emigrimi në Kanada ka qenë një sfidë e pranuar. Nëse një inxhinier elektronik…

“Gruaja që e dashuroi dhe e vrau me heshtje”, një roman për t’u lexuar – Nga Bledar Kurti

“Gruaja që e dashuroi dhe e vrau me heshtje” është romani i ri i autorit Bledar Kurti. Kjo vepër i…

Atdheu – Nga Fatos Baxhaku

Atdheu është vatra familjare, gardhi, era e mirë e shtëpisë, vendi ku e ndien veten të barabartë dhe të respektuar,…

“Le Matin” më 1912: Përfituesit e luftës – Nga Ilir Ikonomi

Ky shkrim është botuar 110 vjet më parë në gazetën e Parisit “Le Matin” dhe flet për aktin e jashtëzakonshëm…

Këngëtarja Dua Lipa merr nënshtetësinë shqiptare

Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri…

ISTANBUL (1934) / KUR ZOGU FALENDERONTE MUSTAFA KEMAL ATATURKUN PËR TELEGRAMIN E NGUSHËLLIMIT PËR NDARJEN NGA JETA TË NËNËS SË TIJ

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Nëntor 2022 “Istanbul” ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1934, në ballinë, telegramin e falenderimit…

Qendra e Botimeve për Diasporën- “Shqipja në diasporë”, politikat mbarëkombëtare për ruajtjen e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën (QBD), në vazhdën e takimeve të përvitshme me mësuesit dhe shkrimtarët në diasporë, si dhe…

LE MATIN (1921) / UDHËTIMI I DEPUTETIT FRANCEZ NËPËR SHQIPËRI DHE MENDIMI I TIJ PËR TË ARDHMEN E KOMBIT SHQIPTAR

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Nëntor 2022 “Le Matin” ka botuar, të premten e 3 qershorit 1921, në ballinë, rrëfimin e…

LE FIGARO (1911) / LETRA E EDITH DURHAM PËR ANDRÉ DUBOSCQ: “JU PËRSHKRUAJ GJENDJEN E REFUGJATËVE SHQIPTARË NË MAL TË ZI”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Nëntor 2022 “Le Figaro” ka botuar, të hënën e 2 tetorit 1911, në faqen n°6, letrën…

COMŒDIA (1932) / LÉON REY, DREJTOR I MISIONIT ARKEOLOGJIK FRANCEZ — GAZETARIT DHE SHKRIMTARIT PIERRE LAGARDE : “JA SI I ZBULOVA RRËNOJAT E APOLLONISË!” (INTERVISTA E PLOTË ZHVILLUAR NË SHQIPËRI)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Nëntor 2022 “Comœdia” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1932, në ballinë, intervistën ekskluzive të…
Load More