administrator

KANADA\ Dardan Isufi, shqiptari që krijoi EVA-n, aplikacioni i transportit që po sfidon Uber-in

Montreal – QuebecPlatforma EVA numëron rreth 4000 numërues automjetesh dhe mbi 85000 mijë përdorues e shfrytëzojnë shërbimet mbi lëvizjet e…

Fatos Arapi dhe një memorial poetik për Holokaustin – Nga Alisa Velaj

Në tetorin e vitit 2013, përmbledhja me poezi të zgjedhura “Më jepni një emër” e poetit Fatos Arapi, botohej në…

Qendra e Botimeve për Diasporën- “Shqipja në diasporë”, politikat mbarëkombëtare për ruajtjen e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën (QBD), në vazhdën e takimeve të përvitshme me mësuesit dhe shkrimtarët në diasporë, si dhe…

Mësimi nga malet shqiptare: Sado keq të jenë punët, ka gjithnjë edhe më keq! – Nga Edith Durham

Përktheu: Piro Misha Kreu i familjes flinte në një si shtëpi kukullash prej druri, e cila rrinte e varur në…

Presidenca e paharruar e John. F. Kennedy – Nga Dr. Bledar Kurti

Më 22 nëntor, 1963, u nda nga jeta në mënyrë tragjike John F. Kenendy, Presidenti i 35-të i SHBA, i…

Gjergji Hasa: Fushat e ekspertizës dhe praktikës së studios ligjore ‘Hasa Attorneys’

Montreal – Quebec Si u themelua zyra ligjore “Hasa Attorneys”?Pas një eksperience 5-vjeçare në menaxhimin e një zyre avokatie, prej…

Botërori i sheikëve/ Katari ka shpenzuar 6-fish më shumë se 7 botërorë bashkë

Kostoja e botërorit të Katarit është gati gjashtë herë më e lartë se totali i shtatë botërorëve të fundit të…

LE MATIN (1921) / UDHËTIMI I DEPUTETIT FRANCEZ NËPËR SHQIPËRI DHE MENDIMI I TIJ PËR TË ARDHMEN E KOMBIT SHQIPTAR

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Nëntor 2022 “Le Matin” ka botuar, të premten e 3 qershorit 1921, në ballinë, rrëfimin e…

LE FIGARO (1911) / LETRA E EDITH DURHAM PËR ANDRÉ DUBOSCQ: “JU PËRSHKRUAJ GJENDJEN E REFUGJATËVE SHQIPTARË NË MAL TË ZI”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Nëntor 2022 “Le Figaro” ka botuar, të hënën e 2 tetorit 1911, në faqen n°6, letrën…

Shqiptari në Kanada fiton 1 milion dollarë në lotari

Një shqiptar në Kanada ka fituar një milion dollarë në shortin Lotto Max më 18 tetor. Babai i tre fëmijëve,…