administrator

Intervista/ Davariten “Hijet e Muzgut”…

Shkrimtari Arben Kallmata, në një intervistë për gazetën “Fjala” pas botimit të librit “Hijet e Muzgut” edhe në Kanada, tregon…

Peticion nga diaspora: Duam të drejtën e votës

Sekretarja e Këshillit Koordiues të Diasporës, dr. Adriana Fishta-Bejko, tregon përpjekjet me faktorin politik shqiptar, ku kërkohej edhe votimi nga emigrantët…

Remka Huruglica, karriera e një gruaje jashtë vendlindjes Remka Huruglica, karriera e një gruaje jashtë vendlindjes

Përgatiti: Blerina Ruka  Remka Huruglica është një emër me një kontribut të çmuar në komunitetin shqiptar në Kanada. Emigruar prej…

MONTREAL/ ‘Albanie: Le pays des aigles’, ekspozitë për festën e flamurit

Në nderim të ditës së Flamurit si dhe 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Bashkësia Shqiptare e Quebec në Montreal prezanton…

Ramazan Këllezi: Pjesëmarrja ime në Samitin e Diasporës, humbje kohe!

Toronto-Kanada I ftuar edhe më herët në Albanian Montreal Press, Ramazan Kellezi është një prej personazheve shqiptarë që ka folur artistikisht për…

Manitoba\ Shqiptarët themelojnë zyrtarisht shoqatën dhe zgjedhin kryesinë e saj

Manitoba-Kanada Edhe shqiptarët në provincën e Manitobës më në fund do të kenë një pikë takimi. Ashtu edhe siç kishte…

Oli Pero: Ndihma që Kryqi i Kuq i Kanadasë i ofroi Shqipërisë

Zhvillimet e fundit në Shqipëri lidhur me tragjedinë e tërmetit, sigurisht që tërhoqën vëmendjen e mbarë Disporës shqiptare pa lënë…

Nehat Kaloshi, Thjeshtësia e një shqiptari të suksesshëm në Kanada

Kryetari i Bashkësisë shqiptare të Montraeali, z. Nehat Kaloshi, do të jetë sot ekskluzivisht për Albanian Montreal Press, për të…

Gentiana Gjomema : Ju tregoj sekretet e gëzimit tim…

Genta- fashion blogger, rrëfen dritëhijet në jetën e saj dhe ndikimin që pati pasioni i saj mbi modën për të…

Ontario drejt një ‘bllokimi të rreptë’- e nevojshme për të luftuar COVID-19

Zyrtarët shëndetësorë në Ontario, provinca më e populluar e Kanadasë, të hënën thanë se aftësia e tyre për të kontrolluar…