Qeveria e korruptuar e Edi Ramës. Nga Peter Tase

Editorial Shkaku i ekonomisë së shkatërruar të ekonomisë shqiptare është drejtimi autokratik i Edi Ramës që e ka kthyer vendin…

Kuvendi voton me 104 vota pro shkarkimin e presidentit Ilir Meta

Kuvendi ka votuar këtë të mërkurë me 104 vota pro, 7 kundër dhe 3 abstenime shkarkimin e presidentit Ilir Meta.Pas…

JETA E VËSHTIRË E MBRETËRVE DHE PRINCËRVE: RASTI I LEKA ZOGUT

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 6 Qershor 2021 “Díarío de Notícías” ka botuar, me 3 janar 1968, në faqen n°13, një shkrim…

I pari shqiptar në Cambridge, studenti ekselent nga Mati që u pranua në universitetin më prestigjioz të botës

Andi Reçi u lind në 1991 në qytetin e Burrelit ku mbaroi shkollën 9 vjecare me pas mbaroj gjimnazin në…

Dimensionet e një gruaje. Flet juristja shqiptare Anisa Arra

Ontario-Kanada Anisa Arra është emri i juristes shqiptare e cila prej 4 vitesh tashmë mban vulën e studios së saj…

RAPORTI- Kanada, shëndeti mendor i fëmijëve u dëmtua deri në 200% gjatë pandemisë

Numri i fëmijëve në Kanada që u përpoqën të vetëvriteshin u rrit me 100% deri në 200% gjatë pandemisë së…

Në kangjellat e vulgaritetit

Nga Irena Beqiraj Në zyrat drejtuese të shtetit, duke filluar që nga Kuvendi i Shqipërisë, natyrshëm në mungesë të inteligjencës…

1949I/ntervista ekskluzive e United Press me mbretin Zog

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Maj 2021 “Kansas State Collegian” ka botuar, të enjten e 20 tetorit 1949, në faqen n°6,…

Financial Times: Gratë në krye të kompanive, një tendencë në rritje

Edhe pse ende në pakicë, gratë janë gjithnjë e më të shumta në krye të kompanive në të gjithë botën,…

Karantina, historia e gjatë e izolimeve të njeriut për të luftuar me një armik të padukshëm

“Burgosja” e vullnetshme, më shumë se një masë parandaluese e përhapjes së CIVID-19, mbetet një sinjal i fuqishëm alarmi i…