Pse zbulimi i origjinës së Covid-19 ka pasoja të mëdha politike

Nga Stephen Collinson, CNN Një stuhi në rritje mbi origjinën e Covid-19 në Kinë ka shkaktuar pasoja të mëdha në politikën…

Konsulentja e emigracionit: Ja programet më të thjeshta të emigrimit në Kanada

Nga Shani PnishiJona Kaddoura, konsulente e emigracionit në Kanada, e frymëzuar nga historia e saj dhe e familjes së saj,…

Business Magazine Albania: Anila Kalleshi, gruaja e triumfeve!

Nga Business Magazine Albania Që në vitin 1998 ka themeluar sipërmarrjen e saj “Anila Kalleshi Center”. Sipërmarrësja, ka punuar fort…

Nga Artan Hoxha: Kur ia fut kot edhe Amerika…

Nga Artan Hoxha Vendimi i Sekretarit te Shtetit per te shpallur publikisht ndalimin e hyrjes ne ShBA te Sali Berishes pati…

”Diaspora për Shqipërinë e Lirë” Florian Haçkaj: Problematikë zgjedhjet e 25 prillit, synimi ynë zyrtarizimi i votës së emigrantëve

Nisma qytetare e lindur në mërgatë, Lëvizja ‘Diaspora për Shqipërinë e Lirë’, po angazhohet në mënyrë pro-aktive për përfshirjen e…

JOURNAL DE SALONIQUE (1909) / Kur mori jetë revista “DITURIJA”, drejtuar nga Mit’hat Frashëri, përkrahësi më i flaktë i gjuhës shqipe

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Maj 2021 “Journal de Salonique” ka botuar, të martën e 19 janarit 1909, në faqen n°2,…

Arkitektura, karriera e suksesshme e shqiptarit në Kanada Denis Shehu

Toronto -Kanada Jemi njohur me Denisin, djalin 30 vjeҁar nga Shkodra. I vendosur në Toronto prej moshës 12 vjeҁ, ai…

Origjina energjike e varfërisë, mesazhe të dëmshme induktuar që nga fëmijëria

Përgatiti Orjona Tresa -Varfëria dhe mungesa janë kushte që, para se të bëhen materiale, nisin nga një gjendje shpirtërore.-Nëse në…

‘Dashuria e nënës’, fotoja fituese e ‘Istanbul Photo Awards 2021’

Fotografia e Mohammed Shajahan nga Bangladeshi me titull “Dashuria e nënës” fitoi çmimin Fotografia e Vitit në Istanbul Photo Awards…

Pse personazhet e Disney-t nuk kanë nëna?

Shumica e familjeve janë të paplotësuara në Disney. Zakonisht nënat mungojnë, sidomos ato të protagonistëve. Që nga Bambi, Hirushja, Borëbardha,…