KANADA- Vala historike e nxehtësisë në Kolumbinë Britanike përvëlon qytetet, thyen rekordin e temperaturave

Qindra vdekje në Kolumbinë Britanike lidhen me një valë nxehtësie që ka prekur Paqësorin Veriperëndimor për ditë me radhë dhe…

Ish-paqëruejtësja kanadeze një takim miqësor me ambasadorin e Kosovës në Kanada

Nga Shani PnishiKa disa vite që ish-ushtarja kanadeze Sophie Boisvert Levesque, e cila në vitin 1999 kishte shërbyer në Kosovë,…

WELLESLEY NEWS (1975) / GJON MILI, NË KONFERENCËN E MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY : “JA PËRSE JETA IME ISHTE E MIRE…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Qershor 2021 “Wellesley News” ka botuar, me 18 prill 1975, në faqen n°5, një shkrim special…

Pse disa shkolla në Kanada kanë varre të pashënuara?

Liderët e grupeve indigjene në Kanada, kanë thënë se hulumtuesit kanë gjetur më shumë se 600 varre të pashënuara në…

Tri copëzat e këputura të atdheut … udhëtimi letrar i Mustafë Ismailit

NgaShani Pnishi Libri i shkrimtarit, publicistit dhe veprimtarit shqiptar që jeton në Kanada, Mustafë Ismaili, “Tri reportazhe”, përmban udhëtimin e…

KANADA/ Ana Golja publikon këngën e re me mesazhin e fortë për të rinjtë

Nga Shani PnishiKëngëtarja shqiptaro-kanadeze Ana Golja ka publikuar këngën e re “All Night”. “All Night” flet për sfidat që kanë…

INTERNATIONAL HERALD TRIBUNE (1980) / Leka Zogu fiton azil politik në ”emër të vlerave supreme humanitare që rrjedhin nga besimi tolerant i islamit”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Qershor 2021 “International Herald Tribune” ka botuar, të enjten e 3 korrikut 1980, në faqen…

LE MONDE (1990) / SI U PRIT LARGIMI I SHKRIMTARIT ISMAIL KADARE NGA TIRANA ZYRTARE DHE SHOQËRIA CIVILE ?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen…

Origjina e Greqisë : Mashtrimi më i madh i historisë të lashtë. Nga Mathieu Aref

Nga Mathieu ArefNë kohët e lashta shumë qytetërime u pushtuan nga pushtues të huaj që i integruan, asimiluan dhe i…

Mos harroni Çamërinë!

27 Qershori i vitit 1944 do të shënonte fillimin e masakrave mbi shqiptarët e Çamërisë.Sivjet përkujtohet 77 vjetori i dhunës…