Zjarret e Kanadasë errësojnë qiellin e New Yorkut

Zjarret e Kanadasë errësojnë qiellin e New Yorkut

Nju Jork – Tymi nga zjarret kanadeze u derdh në Bregun Lindor dhe Midwest të SHBA të mërkurën, duke mbështjellë kryeqytetet e të dy vendeve me një mjegull të dëmshme, duke detyruar mbylljen e dyerve të shkollave gjatë pushimit dhe duke i shtyrë njerëzit të mbajnë maska ​​në fytyrën si në kohën e pandemisë.

Ndërsa zyrtarët kanadezë i shtuan urdhrat për evakuim dhe u kërkuan vendeve të tjera ndihmë për të luftuar më shumë se 420 zjarre në mbarë vendin, cilësia e ajrit me atë që SHBA e vlerëson si nivele “të rrezikshme” të ndotjes u shtri në Nju Jorkun qendror, me vrunduj masivë të ajrit “të pashëndetshëm” që shtriheshin larg deri në Virxhinia dhe Indiana.

Në Baltimore, ku zyrtarët i paralajmëruan banorët të qëndronin brenda kur ishte e mundur dhe të kufizonin sforcimin në natyrë, Debbie Funk mbante një maskë kirurgjikale blu kur ajo dhe bashkëshorti Jack Hughes bënin shëtitjen e tyre të përditshme rreth Fort McHenry, një monument kombëtar me pamje nga lumi Patapsco

“Unë dola jashtë këtë mëngjes dhe ishte si tym,” tha Funk, i cili tha se çifti kishte menduar të anashkalonte shëtitjen. Të dy planifikuan të qëndronin brenda të mërkurën në darkë.

Sezoni i zjarreve në Kanada filloi në fillim të këtij viti dhe u përshkallezua shumë shpejt, duke i rraskapitur zjarrfikësit në të gjithë vendin, tha zëdhënësja e Qendrës Ndërinstitucionale Kanadeze të Zjarrit në Pyll, Jennifer Kamau.

Tymi nga flakët në pjesë të ndryshme të vendit ka hyrë në SHBA që muajin e kaluar, por u intensifikua me një valë zjarresh të fundit në Quebec, ku më shumë se 100 zjarre po digjeshin dhe dolën jashtë kontrollit të martën.

administrator

Related Articles