KANADA/ Zjarret në Quebec, rreth 11.000 banorë braktisin shtëpitë e tyre

Zjarret po përhapen me shpejtësi të madhe në Kanadanë lindore, ku ka më shumë se 100 shpërthime aktive vetëm në…

KANADA/ Projektet arsimore dhe edukative që marrin jetë nga anëtarët e “Foleja e Shqiponjave” në Kalgari

Nga Danjela Lumani (Bregasi)“Së bashku mundemi!”-kjo shprehje më solli ndërmend porosinë e fundit të Skënderbeut, i cili i mblodhi të…

KANADA/ Zjarre të forta, afro 25 mijë njerëz janë evakuuar

Pothuajse 25,000 njerëz që jetojnë në provincën kanadeze të Albertës janë evakuuar pasi zjarret kanë shpërthyer në të gjithë rajonin.…

Rina Dilka / Greva e nëpunësve shtetërorë në Kanada, vonesa në procesimin e vizave të punës

Ashtu siç është bërë më dije prej datës 19 prill 2023, rreth 159,000 ose 50% e punonjësve që punojnë në…

Lufta në Ukrainë/ Kanada njofton paketën e re të ndihmës për Kievin

Kanadaja ka njoftuar 23 milionë paund për Ukrainën, duke përfshirë 40 pushkë snajper, 16 radio dhe një donacion për një…

KANADA/ Dikur mirëpriste elitën botërore, sot shtëpia zyrtare e kryeministrave e braktisur totalisht

Nga Shtëpia e Bardhë deri në 10 Downing Street, liderët politikë kanë jetuar në disa prej rezidencave zyrtare më ikonike…

Emigracioni nxit rritjen më të madhe të popullsisë së Kanadasë

Popullsia e Kanadasë u rrit me mbi një milion njerëz për herë të parë vitin e kaluar, ka thënë qeveria.…

SHBA dhe Kanadaja firmosin marrëveshjen për refuzimin e azilkërkuesve

SHBA dhe Kanadaja kanë nënshkruar një marrëveshje për të refuzuar azilkërkuesit në pikat kufitare jozyrtare. Marrëveshja vjen në një kohë…

KANADA/ Adoleshenti vret dy oficerë policie, më pas vetëvritet

Dy oficerë policie në Edmonton humbën jetën gjatë detyrës pasi u qëlluan me armë zjarri teksa iu përgjigjën një telefonate…

Kanadaja nis hetimet për ndërhyrjen e Kinës në zgjedhjet e saj

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, tha se një hetues i pavarur special do të hetojë ndërhyrjen e dyshuar kineze në zgjedhjet…
Load More