KANADA/ Formula 1 Grand Prix, 3 ditët e garave në Montreal

KANADA/ Formula 1 Grand Prix, 3 ditët e garave në Montreal

Kampionati Botëror i Formula 1 zhvillohet në Montreal që nga viti 1978, një ngjarje ndërkombëtare që nuk duhet humbur, sinonim i festimeve dhe nisjes së sezonit veror të Montrealit.


Montreali është shtëpia e Çmimit të Madh të Kanadasë të Formula 1, ngjarja më e madhe sportive në të gjithë Kanadanë! Janë 3 ditë garash, klasi, sharmi dhe evente dhe festa të klasit botëror (16-17-18 qershor)

Circuit Gilles-Villeneuve, ku zhvillohet gara, ndodhet në Île Notre-Dame në Parc Jean-Drapeau, në zemër të lumit madhështor St. Lawrence.
Pilotët e F1 mbulojnë 4361 metra të qarkut në më pak se një minutë e 15 sekonda, me shpejtësi që mund të arrijnë mbi 300 km/h në vijën e drejtë. Për shkak të 14 kthesave të tij të ngushta dhe kërkuese në frenat, qarku Gilles-Villeneuve është i favorshëm për parakalimet dhe gabimet e shoferit. Grand Prix du Canada është një garë emocionuese dhe spektakolare.

Lewis Hamilton është piloti më i shpejtë në seancën e dytë të praktikave të lira të GP kanadeze, raundi i tetë i Kampionatit Botëror F1. Pas dështimit të Praktikës së Lirë 1, piloti britanik i Mercedesit rrëmbeu kohën më të mirë në FP2 të zgjatur me 30 minuta, duke përfunduar në 1’13”718 dhe duke mbajtur pas vetes shokun e tij të skuadrës George Russell (+0”027) . Hera e tretë dhe e pestë për Ferrari i Sainz (+ 0”126) dhe Leclerc (+ 0”376), ky i fundit veçanërisht i guximshëm në fazën e simulimit të ritmit të garës. Mes tyre, Aston Martin i Alonso (+0”326).

Shenja inkurajuese për skuadrën e Maranelos, të freskët nga fundjava kaluar e komplikuar në Barcelonë. Me një motor të ri endotermik (i treti i sezonit) të montuar në të dy makinat me një vend, Sainz dhe Leclerc arrijnë të marrin kënaqësinë e fillimit të printimit të një kohe të shkëlqyer në xhiron e fluturimit, më pas duke ecur në hap me Red Bull në ritmin e garës, reale pika e dobët e të kuqve në pjesën e parë të vitit. Të gjithë duket se kanë kushtet për të parë një Ferrari sërish konkurrues në nivele të larta.
Verstappen, në fuqinë e një renditjeje të kampionatit botëror që e sheh atë si sundimtarin e padiskutueshëm, nuk e kalon kohën e gjashtë më të shpejtë (+0”424). Një ditë shumë e ndërlikuar për Sergio Perez, i cili përfundoi me kohën e tetë më të shpejtë (+ 0”532), gjithashtu pas Alfa Romeos të Bottas, i shkëlqyer. Për meksikanin ka pasur edhe shumë vështirësi për të mbajtur një ritëm të mirë gare në pjesën e dytë të seancës.

Aston Martin i drejtuar nga Stroll dhe ai Alpin i drejtuar nga Gasly plotësojnë top 10-shen. U detyrua të ndalonte herët për shkak të problemeve teknike Ocon me Alpin tjetër dhe Hulkenberg me Haas-in.
Në finale, shiu i rrëbyeshëm godet Montrealin dhe në mënyrë efektive mbylli seancën disa minuta më herët.

administrator

Related Articles