LA SEMAINE LITTÉRAIRE (1912) / UDHËTIM NË SHKODËR TË SHQIPËRISË – RRËFIMI I GAZETARES DHE SHKRIMTARES ZVICERANE NOËLLE ROGER

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shkurt 2023 “La Semaine littéraire” ka botuar, me 2 nëntor 1912, në faqet n°524 –…

“Big Brother”, dialektika e lojës dhe reagimet sociale … – Nga Gëzim Tushi

Në të vërtetë, duke e parë si sociolog, mendoj se “Big Brother” nuk është ndonjë gjë e çuditshme, fenomen i…

Kanadaja gati për projektin eksperimental, me 2.5 gramë lëndë narkotike nuk arrestohesh

Provinca kanadeze e British Columbia po fillon gjyqin e parë në vend për dekriminalizimin e sasive të vogla të drogave…

(1922) / WOODROW WILSON : “NËSE MË JEPET MUNDËSIA NË TË ARDHMEN, DO T’I NDIHMOJ SËRISH SHQIPTARËT…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Janar 2023 “The Chicago Tribune” ka botuar, të enjten e 23 shkurtit 1922, në faqen…

Kafe me Ismail Kadarenë – Nga Dr. Bledar Kurti (87-vjetori i lindjes së shkrimtarit)

(Pjesë nga libri KAFE ME MJESHTRIN: Me Ismail Kadarenë dhe mëkatet e një kombi, nga Dr. Bledar Kurti, 2019, Botime…

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit, bota kujton 6 milionë hebrenj të vrarë

Në 27 janar, në ditën e çlirimit të kampit famëkeq të përqendrimit të Auschëitz-Birkenau në 1945-tën, bota kujton 6 milionë…

Të gjithë “zbulojnë” të panjohurat për Skënderbeun, pa asnjë dokument – Nga Aurel Plasari

Mund të ketë mbetur nga tradita e mbledhjeve të lagjes të kohës së socializmit real, gjatë të cilave duhej të…

Mediat amerikane: McGonigal rrezikon dekada burg, çështja është kthyer në skandal madhor në Shqipëri

Ish-zyrtari i lartë i FBI, Charles McGonigal, doli dje përpara gjykatës në lidhje me dosjen që e akuzon atë se…

Rritja globale parashikohet të dobësohet më tej, teksa inflacioni ngadalësohet gradualisht

Ekonomia globale po përballet me një periudhë të rritjes së dobët dhe inflacionit. Politika më e shtrënguar monetare dhe normat…

Banka e Kanadasë rrit normat e interesit, bëhet banka e parë qendrore e rëndësishme që sinjalizon një pauzë të këtij cikli

Banka e Kanadasë rriti të mërkurën normën e saj bazë të interesit në 4.5%, niveli më i lartë i 15…
Load More