administrator

Babaramo’s me mentalitetin e Babaqemo’s !!!

E lexova shkrimin e Babaramos për zgjedhjet presidenciale të këtij viti. Nuk e fsheh, analiza e pejsazhit dhe portretizimi i…

INTERVISTA EKSKLUZIVE ME MBRETIN ZOG DHE MBRETËRESHËN GERALDINË NË VILËN E TYRE NË KANË. QELLIMET E MBRETIT DHE KUJDESI I GERALDINËS PËR SHËNDETIN E TIJ.

Nga Aurenc Bebja*, Francë – Nëntor 2020 “Paris-presse” ka botuar, të enjten e 18 gushtit 1955, në faqen n°4, një shkrim në…

INTERVISTA/ Ramazan Këllezi dhe “Shqiponjat e vogla” në Kanada

Nga Shani Pnishi Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze të Torontos, për gazetën…

Eksodi i të rinjve: Cila është fatura që duhet të paguajmë?

Më shumë sesa mungesa e punës, është mungesa e shpresës që i shtyn shumicën e të rinjve shqiptarë drejt emigrimit…

MBI 156 MIJË PERSONA TË INFEKTUAR ME COVID-19 NË 24 ORËT E FUNDIT NË SHBA

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është rritur në 356.450, prej të cilëve…

RRUGA E QUMËSHIT MUND TË JETË PËRPLOT ME QYTETËRIME TASHMË TË VDEKURA ALIENE, QË JANË ASGJËSUAR NGA VETË TEKNOLOGJIA E TYRE

Galaktika Rruga e Qumështit mund të jetë shtëpia e qytetërimeve të huaja, por sipas një studimi të ri ekziston një…

2020 NJË VIT I PAHARRUAR, POR GJËRA TË MIRA NDODHËN NË BOTË

Ka pasur disa gjëra të mira që kanë ndodhur këtë vit, gjëra që mund të mos jenë diskutuar aq sa…

Vetëm disa lule lulëzojnë dimrit, këto madje edhe nën borë!

Nuk rriten shumë, andaj janë perfekt për mbajtës të dritareve dhe ballkone, sepse era asgjë nuk mund t’u bëjë! Ditën…

Izraeli kryeson garën, vaksinohen mbi 1 milion qytetarë

Autoritetet izraelite kanë bërë vaksinime kundër koronavirusit për më shumë se një milion njerëz, niveli më i lartë në botë,…

Kanada kalon shifrën prej 500 000 raste me Covid-19

Kanadaja, mes valës së dytë të koronavirusit, kaloi pragun 500 000 rasteve me COVID-19 dhe po i afrohet pragut prej…