administrator

Ontario drejt një ‘bllokimi të rreptë’- e nevojshme për të luftuar COVID-19

Zyrtarët shëndetësorë në Ontario, provinca më e populluar e Kanadasë, të hënën thanë se aftësia e tyre për të kontrolluar…

Anila Hetoja, artistja prezanton përvojën kanadeze në Tiranë

Nga Blerina Ruka, Toronto-Kanada Me telajon e lidh një miqësi 35-vjeçare, por duket se është nga ato dashuri që nuk…

Jeta Vojkollari, mikesha e fëmijëve: Kontributi i të gjithëve, e bën botën më të mirë

Nga Blerina Ruka/ Toronto-Kanada Jeta Vojkollari prej shumë vitesh jep kontributi e saj në Toronto të Kanadasë. Ajo njihet nga…

Lili Cingu, një jetë në skenë. Sekretet e një ylli

Nga Blerina Ruka/ Toronto-Kanada Është ndër të paktat femra e cila mban shumë epitete vlerësuese për talentin dhe elegancën e saj.…

Plani i rimëkëmbjes/ Kanadaja kërkon 1.2 milionë emigrantë për 3 vite

Nga Blerina Ruka Kanadaja kërkon të sjellë më shumë se 1.2 milionë emigrantë të rinj në tre vitet e ardhshme,…

‘Që të mos harrojmë’/ Historia që fshihet pas frazës ikonike të Ditës së Përkujtimit

Nga Blerina Ruka Në Ditën e Përkujtimit, shpesh dëgjohet fraza ‘Për të mos harruar’ ndërsa kujtohen ushtarët e rënë nga…

Për Maks Velon

Nga Gjergj Bakallbashi Tiranës i duhet një galeri arkitekture. Maks Veloja ishte i bindur që kjo duhet të ndodhte sa…

Kanadaja po ngrohet dy herë më shpejt se pjesa tjetër e botës

Kanadaja po ngrohet mesatarisht me një ritëm dy herë më të shpejtë se pjesa tjetër e botës, thuhet në një…

Studentja shqiptare në Kanada shpallet fituese e Çmimit Kombëtar të Ekselencës për të diplomuarit e 2020

Studentja shqiptare, Qendresa Sahiti është një ndër 10 fitueset e Çmimit Kombëtar të Ekselencës për të diplomuarit e vitit 2020…

Fuqia e votës së diasporës

INTERVISTA\ Flet DR. Adriana Fishta-Bejko, sekretare e Këshillit Koordiues të Diasporës Calgary-Kanada Prej tri ditësh, Këshilli Koordiues i Diasporës ka…