Pekin 2022/ Kanadaja vendos rekord olimpik, medalje e artë për femra në patinazh

Pekin 2022/ Kanadaja vendos rekord olimpik, medalje e artë për femra në patinazh

Isabelle Weidemann nga Otava merr medaljen e saj të tretë në Pekin

Kanadezja Isabelle Weidemann, Ivanie Blondin dhe Valérie Maltais vendosën një rekord të ri olimpik duke fituar medaljen e artë në ndjekjen e ekipeve të femrave në patinazhin e shpejtësisë së gjatë në Pekin.

Kanadezët mundën kampionin olimpik në fuqi të Japonisë Ayano Sato, Miho Tagaki dhe Nana Tagaki në finalen dramatike të së martës në National Speed ​​Skating Oval. Kanadaja shënoi një kohë prej dy minutash e 53.44 sekonda, ndërsa Japonia përfundoi me 3.04.47.

Japonia gëzonte një epërsi të vogël me një gjysmë xhiro përpara, por Nana Takagi humbi ekuilibrin duke kaluar në kthesën e fundit dhe u përplas në mbushje, duke lejuar Kanadanë të kalonte drejt fitores.

Weidemann, një 26-vjeçar nga Otava, kryeson të gjithë atletët kanadezë në medalje në Lojërat Olimpike të vitit 2022, pasi kishte fituar më parë argjendin dhe bronzin në individuale në 5000 m dhe 3000 m. Kështu, ajo bëhet kanadezja e dytë e patinazhit të shpejtësisë së gjatë që fiton më shumë se dy medalje në një Olimpiadë të vetme, Cindy Klassen fitoi pesë në vitin 2006 në Torino, Itali.

Deri më tani, Kanadaja tani ka 17 medalje në Pekin: dy të arta, katër të argjendta dhe 11 të bronzta.

administrator

Related Articles