administrator

Prindi 1&2, axhenda anti-familje si kërcënim për të gjithë

Por le t’i kthemi sërish debatit për ndryshimin e normave që organizojnë bashkëjetësën e shoqërisë. A është asgjësimi ligjor i…

Të rrezikuar nga thatësira dhe përmbytjet, ngrohja globale po ‘kërcënon’ njerëzimin

Duket se ngrohja globale është një nga faktorët më kërcënues të jetës tonë. Gati gjysma e popullsisë së botës do…

Akademi për barinjtë në kohën e robotikës!

Ng Irena Beqiraj Tek dëgjoja Ministren e Bujqësisë që fliste për ngritjen e një Akademie për Barinjtë , ku do…

Artan Gjyzeli: “SISTERS OF MERCY “ e Leonard Cohen – historia e këngës

Leonard Cohen shpenzonte shumë kohë, ndonjëherë edhe jave e muaj, mbi një tekst apo këngë. Bën përjashtim nga ky rregull…

Gjuha shqipe e vështirë?!

Nga: Rami Memushaj Aty-këtu dëgjojmë të thuhet se fëmijët e trevave me dallime të theksuara dialektore, nuk e mësojnë dot…

Koncepti i bukurisë në lirikën erotike të Migjenit

Nga: Alisa Velaj Në trashëgiminë e paktë dhe madhështore poetike të Migjenit, me vetëm 42 poezi, një vend edhe më…

THE JUDGE (1938) / POEZIA E VEÇANTË E FAIK KONICËS DEDIKUAR “NJË DIPLOMATI QË I TRAJTONTE GJËRAT MË TË VOGLA ME SHQETËSIMIN MË TË MADH”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Nëntor 2021 “The Judge” ka botuar, në korrik të 1938, në faqen n°17, poezinë e veçantë…

OBSH: Evropa është tani epiqendra e pandemisë COVID-19

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Hans Kluge tha të enjten se ky kontinent është tani epiqendra…

Rreziqet e ndryshimeve klimatike ndaj planetit tokë

Premtimet globale për të ulur sasinë e gazeve që shkaktojnë efektin serë janë vetëm një pjesë e hapave që duhen…

Mangialibri/ Media italiane interviston shkrimtarin shqiptar Tom Kuka: Librat e mi në italisht…një ëndërr

Nga Francesco Marilungo Me rastin e Panairit Ndërkombëtar të Librit të Torinos 2021, takojmë (virtualisht) Tom Kukën, alias Enkel Demi,…