Ottawa/ Presidenti i Ukrainës, Zelensky, bën vizitën e parë në Kanada

Kryeministri Justin Trudeau bëri të ditur lajmin për mbërritjen e Zelensky pak më parë, ndërsa shkoi për të pritur presidentin…

Kryeministri i Kandasë akuzon Indinë për vrasjen në tokën kanadeze

India dëbon diplomatin kanadez pasi Otava largoi diplomatin indian për vrasjen e liderit të komunitetit Sikh Kryeministri kanadez Justin Trudeau…

Trudeau vizitë në Ukrainë, takim me presidentin Zelensky

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau mbërriti në Kiev për një vizitë të përgatitur në fshehtësi të plotë, teksa bashkë me të…

SHBA dhe Kanadaja firmosin marrëveshjen për refuzimin e azilkërkuesve

SHBA dhe Kanadaja kanë nënshkruar një marrëveshje për të refuzuar azilkërkuesit në pikat kufitare jozyrtare. Marrëveshja vjen në një kohë…

Kanadaja nis hetimet për ndërhyrjen e Kinës në zgjedhjet e saj

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, tha se një hetues i pavarur special do të hetojë ndërhyrjen e dyshuar kineze në zgjedhjet…

KANADA/ Qeveria Trudeau, 10 milionë dollarë mbështetje Turqisë dhe Sirisë pas dëmeve të tëmetit

Kanadaja ka ndarë 10 milionë dollarë në ndihmë të të prekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Këtë e ka…