Kanada do hetojë humbjen fatale të ‘Titan’ ku humbën jetën 5 persona

Kanada do hetojë humbjen fatale të ‘Titan’ ku humbën jetën 5 persona

Zyrtarët kanadezë të sigurisë hapën të premten një hetim mbi shpërthimin nënujor të një mininëndetëseje turistike që vrau të pesë personat në bord ndërsa po zhytej në rrënojat shekullore të Titanikut, duke ngritur pikëpyetje rreth natyrës së parregulluar të ekspeditave të tilla.

Një fushë mbeturinash nga mininëndetësja ‘Titan’ u gjet në fund të Atlantikut të Veriut të enjten nga një mjet zhytës robotik i vendosur nga një anije kërkimore kanadeze, duke i dhënë fund një përpjekjeje intensive pesë-ditore ndërkombëtare të shpëtimit.

Fragmentet e ‘Titan’, që humbi kontaktin me anijen e tij mbështetëse sipërfaqësore rreth një orë e 45 minuta në një zbritje dyorëshe të dielën, u gjetën në shtratin e detit rreth 488 metra nga harku i mbytjes së Titanikut, rreth 4 km nën sipërfaqe, tha kundëradmirali i Gardës Bregdetare të SHBA-së, John Mauger.

Ai u tha gazetarëve të enjten se mbeturinat ishin në përputhje me ‘një shpërthim katastrofik të mjetit detar’, që do të thotë se ajo u shemb dhe u shtyp nën presionin e madh hidrostatik në atë thellësi.

Pesë personat që vdiqën përfshinin Stockton Rush, themelues dhe shef ekzekutiv i ‘OceanGate Expeditions’ me bazë në SHBA, i cili operonte nëndetësen dhe mori 250,000 dollarë për person për të bërë udhëtimin e Titanikut. Ai po pilotonte mininëndetësen.

Të tjerët ishin miliarderi dhe eksploruesi britanik Hamish Harding, 58 vjeç; biznesmeni me origjinë pakistaneze Shahzada Dawood, 48 vjeç, dhe djali i tij 19-vjeçar, Suleman, të dy shtetas britanikë; dhe oqeanografi francez Paul-Henri Nargeolet, 77 vjeç.

administrator

Related Articles