Aktualitet

KANADA- Vala historike e nxehtësisë në Kolumbinë Britanike përvëlon qytetet, thyen rekordin e temperaturave

Qindra vdekje në Kolumbinë Britanike lidhen me një valë nxehtësie që ka prekur Paqësorin Veriperëndimor për ditë me radhë dhe ka thyer rekordet e nxehtësisë Kanadeze. Lisa Lapointe, kryeprokurorja e Kolumbisë Britanike, tha se 486 vdekje janë raportuar prej ditës së premtes dhe të mërkurës pasdite – një periudhë në të cilën normalisht do të […]

Read More
Aktualitet

Ish-paqëruejtësja kanadeze një takim miqësor me ambasadorin e Kosovës në Kanada

Nga Shani PnishiKa disa vite që ish-ushtarja kanadeze Sophie Boisvert Levesque, e cila në vitin 1999 kishte shërbyer në Kosovë, në rrjetet sociale tregon dashurinë që ka për Kosovën, ku ka fituar shumë miq dhe dashamirë shqiptarë në Kanada, dhe jo vetëm. Ajo dje u prit edhe nga ambasadori i Republikës së Kosovës në Ottawa, […]

Read More
Opinione

WELLESLEY NEWS (1975) / GJON MILI, NË KONFERENCËN E MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY : “JA PËRSE JETA IME ISHTE E MIRE…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Qershor 2021 “Wellesley News” ka botuar, me 18 prill 1975, në faqen n°5, një shkrim special në lidhje me konferencën e Gjon Milit në MIT (Massachusetts Institute of Technology), të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Gjon Mili, njeriu nga […]

Read More
Uncategorized

Pse disa shkolla në Kanada kanë varre të pashënuara?

Liderët e grupeve indigjene në Kanada, kanë thënë se hulumtuesit kanë gjetur më shumë se 600 varre të pashënuara në një ish-shkollë rezidenciale për fëmijë indigjenë. Ky lajm vjen pas zbulimit të 215 trupave në një tjetër shkollë, muajin e kaluar. Zbulimi është bërë në Shkollën Rezidenciale Marieval, e cila ka funksionuar në periudhën 1899-1997, rreth 135 […]

Read More
Diaspora

Tri copëzat e këputura të atdheut … udhëtimi letrar i Mustafë Ismailit

NgaShani Pnishi Libri i shkrimtarit, publicistit dhe veprimtarit shqiptar që jeton në Kanada, Mustafë Ismaili, “Tri reportazhe”, përmban udhëtimin e autorit  në tri pjesë të shkëputura të atdheut, dhe u botua në Prishtinë nga Shtëpia Botuese Shkrola më 2020. Tri reportazhet titullohen: “Malli i magjisë së arbëreshëve të italisë”, “Si e shijova nga afër lotin […]

Read More
Arte-Media

KANADA/ Ana Golja publikon këngën e re me mesazhin e fortë për të rinjtë

Nga Shani PnishiKëngëtarja shqiptaro-kanadeze Ana Golja ka publikuar këngën e re “All Night”. “All Night” flet për sfidat që kanë përjetuar shumë njerëz, të cilat u ndryshuan nga pandemia. Ana synon që me këtë tekst të ndihmojë të tjerët të përfitojnë nga mesazhi. Ana Golja po bashkëpunon me “Kids Help Phone” për t’u përqendruar në […]

Read More
Profil

INTERNATIONAL HERALD TRIBUNE (1980) / Leka Zogu fiton azil politik në ”emër të vlerave supreme humanitare që rrjedhin nga besimi tolerant i islamit”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Qershor 2021 “International Herald Tribune” ka botuar, të enjten e 3 korrikut 1980, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me marrjen e azilit politik të Leka Zogut I në Egjipt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Pretendenti i […]

Read More
Diaspora

LE MONDE (1990) / SI U PRIT LARGIMI I SHKRIMTARIT ISMAIL KADARE NGA TIRANA ZYRTARE DHE SHOQËRIA CIVILE ?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me largimin e shkrimtarit Ismail Kadare nga Shqipëria dhe marrjen e azilit politik në Francë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun […]

Read More
Opinione

Origjina e Greqisë : Mashtrimi më i madh i historisë të lashtë. Nga Mathieu Aref

Nga Mathieu ArefNë kohët e lashta shumë qytetërime u pushtuan nga pushtues të huaj që i integruan, asimiluan dhe i kanë plotësisht përthithur. Kjo ndodhi, për shembull, në Egjipt : Asirianë, Persë, Lagjidët Ptolemaikë të fundit që rrjedhnin nga gjenerali maqedonas i Aleksandrit të Madh “Ptolemeu i Parë” (-368-283) të cilët pushtues përthithën qytetërimin egjiptian. […]

Read More
Diaspora

Mos harroni Çamërinë!

27 Qershori i vitit 1944 do të shënonte fillimin e masakrave mbi shqiptarët e Çamërisë.Sivjet përkujtohet 77 vjetori i dhunës ndaj shqiptarëve dhe me ligj kjo ditë në Shqipëri është “Dita e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë nga shovinistët grekë”.Në kuadër të këtij përkujtimi aktualisht po zhvillohet “Java Çame” e organizuar nga Shoqata Patriotike Çamëria […]

Read More