administrator

Fjalimi i Hygoit në varrimin e Balzakut

Nga Aurenc Bebja Më 18 gusht të 1850 u nda nga jeta, në moshën 51-vjeçare, shkrimtari, dramaturgu, kritiku letrar dhe…

Shqiptarët dhe aftësia e të mësuarit gjuhë të ndryshme

Nga Fatjona R. Lubonja Ed.D – Shqiptarët ndër vite kanë praktikuar një aftësi të përdorimit të gjuhëve të ndryshme, përfshi…

1.6 milionë shqiptarë jetojnë jashtë/ Ja shtetet kryesore ku janë vendosur

Nga Blerina Ruka Janë më shumë se 1.6 milionë shqiptarë të cilët jetojnë jashtë vendit. Shifrat janë bërë publike nga…

The Economist: Shqiptarët po plaken, po vdesin, po largohen!

Revista The Economist shkruan se në të gjithë Ballkanin, popullsitë po zvogëlohen dhe plaken, dhe nëse situata nuk ndryshon edhe më shumë…

Thëniezimet dygjuhësore

Nga Enkelejda Kapia Pa e vënë fare në dyshim që të folurit mirë shqip patjetër që shërben si gur prove për…

INTERVISTA\ Oli Pero: Dashuri pa kushte edhe për kafshët!

Nga Blerina Ruka Montreal-KanadaBashkë më familjen e saj, Oli Pero ka emigruar në Kanada pothuaj katër vite me parë duke…

COVID-19\ Montreali përfshihet në valën e dytë, risinin kufizime edhe në Quebec

Qeveria Legault sot njoftoi se prej ditës të enjte do të mbyllen baret, sallat e shfaqjeve si dhe kinematë. Montreali,…

KANADA/ Shkollat e gjuhës shqipe pajisen me tekstet e dërguara falas nga QBD

Nga Shani Pnishi Shpërndahen librat në shkollat shqipe në Kanada Të shtunën e kaluar ka filluar viti i ri shkollor 2020-2021…

Si mësojmë?

Nga Fatjona R. Lubonja Ed.D Të mësuarit për trurin është çelësi i zhvillimit nga momenti i lindjes dhe përzgjat gjatë…

Fotoja që bëri xhiron e rrjetit. A u parashikua vërtet koronavirusi që në vitin 1962?

Fotoja e një reviste të njohur italiane “pushtoi” mediat në të gjithë botën. Kjo foto u publikua nga revista italiane…