administrator

Ratifikohet marrëveshja, Kanadaja njeh pensionet e shqiptarëve dhe anasjelltas. Kur hyn në fuqi

Qytetarët e Shqipërisë do të jenë në gjendje të përfitojnë nga ratifikimi i Marrëveshjes së Sigurimeve Shoqërore me Kanadanë dhe…

Një studim i rallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Nga Aurenc Bebja*, Francë Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në…

Ilir Puka: Jeta mes muzikës, emigrimit dhe Shqipërisë

Ilir Puka është nga Shkodra me të cilin patëm kënaqësinë të ndanim pak kohë me të. I qetë, i sinqertë…

Karriera dhe emigrimi i Anxhela Paparizos, ndryshimi që solli shqiptarja në bashkinë e Burlington

Burlington –KanadaKjo është një nga ato intervista kur solidarizimi për femrën, dëshira për të përshkruar portretin e një gruaje të…

Vdekja e Balzak, vetëm një institucion “përjashtohet” nga pjesëmarrja në varrim

Nga Aurenc Bebja Më 18 gusht të 1850 u nda nga jeta në moshën 51 vjeçare shkrimtari, dramaturgu, kritiku letrar…

Manitoba hap shkollën e parë shqipe, çdo të shtunë mësim i gjuhës amtare

Winnipeg – Manitoba Në Winnipeg të Manitobës hapet për herë të parë shkolla shqipe. Shoqata e Komunitetit Shqiptaro-Kanadez (Albanian-Canadian Community…

Ambasada Shqiptare pritje në rezidencë për të nderuar Hytbi Tarellin

Otawa\ Kanada Ditën e dielë, më 17 qershor 2018, ambasadori shqiptar në Kanada Ermal Muça dhe zonja e tij, organizuan…

Adriana Fishta-Bejko apel komunitetit: Po bie interesi ndaj gjuhës shqipe, të ndryshojmë mentalitetin e integrimit

Calgary-Alberta Në pothuaj të gjitha provincat e Kanadasë, shtatori ka patur traditë hapjen e sezonit shkollor edhe për shkollat shqipe…

RH Scholarship\ Bursa për studentët e shkëlqyer shqiptarë në mbrëmjen shkodrane

Një traditë që nga viti 2014. Autorë, profesionistë, kulturë, traditë, çfarë u pa në mbrëmjen shqiptare Toronto-Kanada Vetëm pak ditë…

10 fakte mbi Montrealin

1. Montreali është vendi më i madh pas Francës që flet frengjisht. Gjithsesi shumë prej banorëve të Montrealit, sidomos ato…