Tronditet kryeqyteti i Kanadasë/ Brenda natës vriten me thikë 6 persona, mes tyre 4 fëmijë

Tronditet kryeqyteti i Kanadasë/ Brenda natës vriten me thikë 6 persona, mes tyre 4 fëmijë

Gjashtë persona nga Sri Lanka, përfshirë një nënë dhe katër fëmijë të vegjël, u vranë me thikë në kryeqytetin kanadez Otava, të mërkurën vonë, një vend ku vrasjet masive janë të rralla.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau tha se ishte i shokuar nga ajo që ai e quajti një “tragjedi e tmerrshme”.

Nga sulmi mbeti i plagosur edhe babai i familjes, i cili ndodhet në spital.

Policia tha se Febrio De-Zoysa, një student mashkull 19-vjeçar nga Sri Lanka, ishte arrestuar dhe akuzuar për gjashtë akuza për vrasje të shkallës së parë dhe një akuzë për tentativë vrasjeje.

Sipas “Reuters” De-Zoysa e njihte familjen paraprakisht.

administrator

Related Articles