Dikur të trishtuar, sot të mahnitur: Kosova në sytë e fotoreporterëve të luftës

Vjeshtë, 1998. Disa shqiptarë të Kosovës, të zhvendosur nga lufta, po bëheshin gati të varrosnin një foshnje 5-javëshe, e cila…

Kosova në toponime- Nga Qemal Murati

“Në toponomastikë ruhet shumë herë fjala që gjuha me kohë e ka humbur. Ruhen, gjithashtu, trajta të moçme të gjuhës,…

Kosova në NATO, NATO në Kosovë? – Nga Abert Prenkaj

Situata e re e krijuar me inkursionin ushtarak rus në Ukrainë dhe mundësia e derdhjes së konfliktit në Ballkan dhe…

Sot Kosova ka një hero më shumë! Familja e Afrim Bunjakut: Kush bie për atdhe, rilind!

Afrim Bunjaku është polici i Kosovës që humbi jetën në krye të detyrës, teksa po i bënte ballë serbëve në…

Eja Zdravko dhe vetem kendo – Nga Monika Stafa

Një dekadë më parë, në pranverë të vitit 2003, “New York Times” botoi në faqen e parë të tij një…

KOSOVA/ Miratohet liberalizimi i vizave

Nga 1 janari 2024, qytetarët e Republikës së Kosovës mund të lëvizin lirshëm në Europë! Sot, më 18 prill 2023,…

“Liria ka emër”/ UÇK çon në këmbë Kosovën, mijëra qytetarë protestojnë për drejtësi

Prishtinë – KosovëMijëra qytetarë në Kosovë janë organizuar në një marshim solidarizues, në mbështetje të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të…

Vështrim historik për Ibrahim Rugovën në 17 vjetorin e e ndarjes nga jeta

Si sot, 17 vjet më parë, në një ditë të ftohtë janari, të vitit 2006, ndërroi jetë, Presidenti historik, Ibrahim…

Vazhdojnë tensionet në veri, por sot Kosova firmos aplikimin për anëtarësimin në BE!

Dorjana LatoNë mesin e tensioneve në veri, me serbët që refuzojnë largimin e barrikadave, duke bllokuar rrugët për në pikëkalimet…