Rritet frikshëm bilanci, shkon mbi 19 mijë numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Rritet frikshëm bilanci, shkon mbi 19 mijë numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është tani të paktën 19,300 sipas autoriteteve. Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri është të paktën  3,162, duke përfshirë 1,900 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim sipas grupit të mbrojtjes civile ‘Helmetat e Bardha’, dhe 1,262 vdekje në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, sipas medias shtetërore siriane. Dhjetëra mijëra të tjerë janë raportuar të plagosur në të dy vendet, ndërsa punonjësit e shpëtimit luftojnë për të gjetur të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të rrëzuara mes të ftohtit dimëror. Presidenti i Turqisë ka pranuar se ka pasur “mangësi” në reagimin e vendit të tij ndaj tërmetit shkatërrues.

Presidenti turk Erdogan shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për tre muaj në 10 provincat e juglindjes së vendit dhe përdori grushtin e hekurt për të ndalur polemikat: katër vetë u arrestuan nga policia, të akuzuar si “provokatorë, që synonin të krijonin frikë dhe panik”, pasi kishin protestuar në rrjetet shoqërore për vonesat në operacionet e kërkim-shpëtimit. Gjendja në Siri është edhe më e vështirë. Opozita kundër regjimit denoncon se “qindra familje” ndodhen ende të bllokuara nën shtëpitë e shembura, ndërsa përpjekjet ndërkombëtare për ndihmë hasin në një lloj mbylljeje nga Damasku. Me kalimin e orëve, e gjithë bota i shton ndihmat drejt zonave të prekura nga tërmeti. Vijnë nga Evropa, madje, edhe nga të gjitha territoret shqiptare, deri nga Meksika e Venezuela. Ndihmat e NATO-s mbërrijnë në Turqi, ndërsa SHBA-të i japin ndihma humanitare sidomos Sirisë veriperëndimore, zonave, që nuk kontrollohen nga regjimi i presidentit Bashar al-Assad.

Tërmeti goditi në orën 04:17 me atë lokale, në një thellësi prej 17.9 kilometrash, pranë qytetit Gaziantep, por në realitet të prekur kanë qenë 10 qytete në tërësi, përfshi edhe Diyarbakir-in. Mes dhjetëra pasgoditjeve, një tepër e fuqishme ka goditur rreth mesditës, me një magnitudë 7.7 Rihter.

administrator

Related Articles