Lufta në Ukrainë/ Kanada njofton paketën e re të ndihmës për Kievin

Lufta në Ukrainë/ Kanada njofton paketën e re të ndihmës për Kievin

Kanadaja ka njoftuar 23 milionë paund për Ukrainën, duke përfshirë 40 pushkë snajper, 16 radio dhe një donacion për një fond të NATO-s për të ndihmuar Kievin.

Raundi i fundit i ndihmës kanadeze, i cili përfshin gjithashtu municione, u njoftua nga ministrja e mbrojtjes Anita Anand në bazën ajrore Ramstein në Gjermani.

Pushkët dhe municionet do të merren nga Prairie Gun Works me bazë në Kanada, ndërsa radiot do të jenë nga L3Harris Technologies, sipas një deklarate nga Ministria kanadeze e Mbrojtjes.

Kontributi në fondin e NATO-s, prej rreth 20 milionë funte, do të ndihmojë për t’i siguruar Ukrainës furnizime me karburant dhe asete të tjera.

“Donacionet dhe mbështetja e shpallur sot nga Kanadaja do të ndihmojnë që Ukraina të ketë atë që i nevojitet për të mbrojtur sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin e saj territorial”, tha Anand.

administrator

Related Articles