KANADA/ Zhdukja e nëndetëses së Titanikut me turistë, më pak se 40 orë ajër

KANADA/ Zhdukja e nëndetëses së Titanikut me turistë, më pak se 40 orë ajër

Ekipet e kërkimit po garojnë me kohën për të gjetur nëndetësen OceanGate që u zhduk gjatë një zhytjeje në rrënojat e Titanikut. Pesë persona ishin në bord kur kontakti me nëndetësen e vogël humbi rreth një orë e 45 minuta pas zhytjes së mjetit lundrues. Që nga e hëna pasdite, llogaritet se anëtarëve të ekuipazhit u kishte mbetur maksimumi katër ditë oksigjen. Miliarderë dhe aventurierë të zjarrtë, eksplorues të pasionuar të Titanikut përshkruhet profili i 5 pasagjerëve brenda batiskafit që u zhduk në ujërat e Oqeanit Atlantik në gjurmët e anijes së mbytur në një thellësi prej 3800 metrash në vitin 1912.
Konfirmimi i parë vjen për emrin e miliarderit britanik Hamish Harding, i njohur në mbarë botën për bëmat e tij: vitin e kaluar ai fluturoi në hapësirë ​​në bordin e fluturimit të pestë komercial të Blue Origin, kompanisë hapësinore të Jeff Bezos. Njerku i tij Brian Szasz konfirmoi praninë e tij në batiskaf në një postim në Facebook.
Mbetet ende mister identitet i pasagjerëve të zhdukur, por flitet edhe për pilotin francez 76-vjeçar Paul-Henry Nargeolet, ndoshta një nga ekspertët kryesorë në botë të Titanikut.
Ish-anëtar i marinës franceze për 25 vjet, Nargeolet ishte ai që drejtoi Nautilus, një nëndetëse e vogël e cila në vitin 1987, pas zbulimeve të para, konfirmoi praninë e anijes dhe lejoi, pas 34 zhytjesh të ndryshme, të rikuperonte mbi 1800 objekte.
Ndër eksploruesit e tjerë të zhdukur edhe Stockton Rush, numri një i OceanGate Expeditions, kompania që zotëron nëndetësen. Që nga viti 2010 fillimi i ëndrrës së tij: ai donte të shkonte në hapësirë, por nuk mundi për shkak të problemeve me shikimin, ai zgjodhi të hapte dyert e turizmit në det të thellë për të lejuar njerëzit e pasur të jenë “një nga të paktët që shohin Titanikun me sytë e tyre”.


Titaniku, anija më e madhe e kohës, goditi një ajsberg në udhëtimin e parë nga Southampton, Britani në Nju Jork, SHBA më 14 prill 1912.
U fundos dy orë e 40 minuta më vonë, në orën 2:20 të mëngjesit të nesërmen. Nga 2200 pasagjerë dhe ekuipazh në bord, më shumë se 1500 vdiqën. Titaniku, rrënoja e të cilit shtrihet rreth 600 kilometra larg brigjeve të Newfoundland, Kanada, është hulumtuar gjerësisht që nga zbulimi i rrënojave në 1985. Mbetjet shtrihen në fund të Atlantikut në dy pjesë, me harkun dhe sternën rreth 800 metra larg njëra-tjetrës. Një fushë e madhe mbeturinash rrethon anijen e fundosur.

Një udhëtim prej 8 ditësh e 7 netësh, që pakkush mund ta përballonte: ekskursioni në humnerë ka në fakt një çmim prej 250 mijë dollarësh për pasagjer.
Midis të zhdukurve është një biznesmen pakistanez dhe djali i tij: sipas Sky News ata ishin në bordin e batiskafit në thellësi të Oqeanit Atlantik në gjurmët e rrënojave të Titanikut. Ata janë Shahzada Dawood dhe djali i saj Suleman, sipas një deklarate të lëshuar nga familja.
Vendi ku ndodhet Titaniku është rreth 600 km (370 milje) nga brigjet e Newfoundland, Kanada. Kërkimi po zhvillohet në një zonë të largët, duke e bërë operacionin kompleks dhe të vështirë. Nëndetësja e zhdukur komunikon me një anije mbi sipërfaqen e ujit përmes teksteve të shkurtra. Por komunikimi përmes GPS dhe sistemeve të radios nuk është i mundur. /BBC

administrator

Related Articles