KANADA/ Stuhia e borës lë pa energji qindra mijëra banorë në gjithë Quebec

KANADA/ Stuhia e borës lë pa energji qindra mijëra banorë në gjithë Quebec

Kufizimet e parkimit që hynë në fuqi më 1 Prill duke u pezulluar vetëm për këtë ditë për shkak të reshjeve të borës.

Edhe pse panoramike bora e sotme, për shumë qytetarë të Quebec-it, dita e enjte ka nisur pa energjie elektrike. Erë e dendur, reshje të mëdha dëbore kanë ndërprerë furnizimin me energji për më shumë se 220,000 klientë të kompanisë Hydro-Québec, prej të cilëve mbi 53,000 janë në Montreal.

Ndërprerjet e furnizimit me energji kanë ndodhur gjatë natës, pasi mbi 20 centimetra borë shoqëruar me erë të fortë, kanë goditur zonën jugore të provincës. Kjo ka shkaktuar rënien e degëve të pemëve në zonat rurale, duke çuar në prishjen e linjave të energjisë elektrike dhe duke shkaktuar një total prej 1,160 ndërprerjesh deri në mesditën e enjtes.

Nga ora 16:00, më shumë se 156,470 klientë në Quebec ishin pa energji, duke përfshirë 52,191 në Laurentians, 21,923 në Montreal dhe 18,550 në rajonin e Montérégie.

Në një postim në media sociale, Hydro-Québec u shpreh se shumica e klientëve do të rikthehen në furnizimin e energjisë deri në fund të ditës së enjte, duke paralajmëruar se puna për të rivendosur energjinë në disa zona mund të vazhdojë deri të premten.

“Çfarë po ndodh tani është se reshjet e dendura të borës janë shumë të rënda,” tha zëdhënësja e Hydro-Québec, Caroline Des Rosiers, në një intervistë. “Degët e pemëve dobësohen nga peshimi i borës dhe në këtë moment, ato mund të bien dhe të dëmtojnë rrjetin e shpërndarjes së energjisë.”

administrator

Related Articles