‘Shkundet’ New York-u! Tërmeti i rrallë me magnitudë 4.8 ballë trondit ndërtesat

‘Shkundet’ New York-u! Tërmeti i rrallë me magnitudë 4.8 ballë trondit ndërtesat

Pezullohet puna në OKB dhe bllokohen aeroportet

Nga Brixhilda Xhuraj
Një tërmet me magnitudë 4.8 ka goditur rajonin e New Yorkut, duke tronditur ndërtesat në zonën metropolitane të megalopolit amerikan.

Tërmeti, me epiqendër në New Jersey, sipas dëshmitarëve, zgjati rreth tridhjetë sekonda dhe u regjistrua rreth orës 10:20 të mëngjesit të së premtes (me orën lokale, 16:20 me orën shqiptare).

Ai u ndje qartë jo vetëm nga banorët e NYC – shumë prej të cilëve u befasuan nga një ngjarje që në këtë qytet nuk është gjë tjetër veçse e zakonshme – por edhe nga Boston, Baltimore, Philadelphia, në një zonë që pret mbi 42 milionë njerëz.

Tërmeti shkaktoi një ndërprerje të shkurtër në punën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i cili u mblodh për të diskutuar situatën në Lindjen e Mesme.

Joe Biden është informuar, sipas zëdhënëses së Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

“Ndërsa aktualisht nuk kemi asnjë lajm për ndikime të rëndësishme, ne ende jemi duke e vlerësuar ndikimin”, shkroi në një postim në Twitter Fabien Levy, zëdhënës i kryebashkiakut Eric Adams.

Nxënësit në shumë shkolla u larguan nga klasat për arsye sigurie (por shkollat ​​tani janë rikthyer në funksionimin normal).

Më 23 gusht 2011, një tërmet me magnitudë më të fortë (5.8) tronditi bregun lindor të Amerikës së Veriut, nga Georgia në Kanada.

Epiqendra e asaj që mbetet tronditja më e dhunshme që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në atë rast u regjistruan dëme të konsiderueshme – duke filluar me çarjet në Monumentin e Washingtonit – kur Shtëpia e Bardhë dhe Capitoli u detyruan të evakuoheshin. /Albanianpost.com

administrator

Related Articles