Fitnete Rexha, rebelja e konges tironse- Nga Behar Arllati

Fitnete Rexha, rebelja e konges tironse- Nga Behar Arllati

90 vjet me pare, me 3 Prill te vitit 1933, u lind Fitnete Rexha e cilesuar si Mretnesha e konges tironse. Si bije e bab Rexhe Deli Rexhes qe ishte pjese e LANÇ, mendohej se do ta kishte te lehte te depertonte. Por, s’ndodhi ashtu. Qe femije 14-15 vjeç, nisi rrugen e kenges e te skenes. Shpejt u be e njohur fale talentit qe kishte per skenen dhe kengen. Kendoi kenge te vjetra tironse, kenge te Rrem Gurra i cili e mbeshteti vazhdimisht, Isuf Myzyrit, Mustafa Bodinit, Leksi Vinit, Ali Koçit etj. Poashtu kendoi kenge beratase, kavajase, durresake, krutane, dibrane, kosovare, kuksjane etj. dhe qe te gjitha me saktesi e emocione te veçanta. Perse e quaj kengetare “Rebele”? Sepse ajo shperfilli “rregullat komuniste” te sjelljes ne skene. Ishte e vetmja qe mori guximin te levizte si te donte, te vallezonte, te dilte me daire ne dore ne skene dhe te behej e adhuruara e publikut. Nese kendoi me zemer e shpirt dhe nese ne skene dhá emocione, hare e gezim, te tille nuk e kishte dhe jeten.
U martua me Skender Reken me te cilin pati dy djem. Gjate karrieres se saj regjistroi rreth 250 kenge te te gjitha tipeve folklorike. Mori titullin “Artiste e Merituar” por, me pas, u harrua. Ishte dhe ndjehej e fyer nga mosmirenjohjet qe i beheshin por asnjehere nuk u nenshtrua. Para se te vdiste la amanet qe te mos pranohej asnje vleresim a mirenjohje pas vdekjes. Megjithate, pas vdekjes, me ndihmen edhe te birit te saj Cim Rexha, AKKV organizoi nje GALA KONCERT nen emrin e madh te saj. Do te kujtohet si kengetarja mbase me e afert me popullin megjithese MBRETERESHE E KENGES. Personalisht e kujtoj per shume takime qe kam pasur me te, shume biseda te frytshme ne Tr e Gjakove sa here qe vinte per vizite. Vertet ishte shume e Madhe.

administrator

Related Articles