Dr. Anila Kalleshi: Keni inflamacion në trup? Lexo këtë artikull

Dr. Anila Kalleshi: Keni inflamacion në trup? Lexo këtë artikull

Raportet e fundit tregojnë çdo vit në SHBA mbi 100,000 njerëz shtrohen në spital dhe mbi 16,000 në të vërtetë vdesin nga komplikimet që lidhen me steroidet dhe medikamentet NSAID. Për më tepër, megjithë përdorimin e tyre të gjerë për dhimbjet që lidhen me dëmtimet, NSAID-të mund të zvogëlojnë shërimin e indeve dhe në disa raste të çojnë në dështim të përshpejtuar të veshkave në disa njerëz.

Ja cilat jane shenjat e shfaqjes te inflamacionit në organizëm:

1- Mungesa e kortizolit.
2) rezistenca ndaj kortizolit, meqe organizmi ka qënë prej shumë kohësh nën sulm nga agjentët inflamator, shumë kortizol çon në rezistencën ndaj tij.
2- Alergjitë nga ushqimi, ambienti, kimikatet, aromatikët etj.
3- Infeksioni kronik.
4- Problemet me zorrët dhe florën!
5- Sheqeri. ( i shtuar sidomos në ushqimet e përpunuara).
6- Qelizat dhjamore sidomos ato hipertrofike ( shumë të mëdha që rrjedhin cytokines).
7- Dëmtimet e vjetra fizike trupore.
8- Problemet në kanalet bilare (mbetje në formë llaçi).
9- Niveli ulët i vitaminës D.
10- Niveli i lartë omega 6 dhe i ulët i omega 3.
11- Ngrënja shumë herë.
12-Toksinat e ambientit ku jetojmë ( edhe ato mentale).
13- Sasia e lartë e fekurit.

Prof. Dr. Anila Kalleshi, dietologe klinike

Çfarë duhet të bëjmë?

1- Nivel të mjaftueshme të D3/k2 (në këto raste up to 40 000 UI D3).
2- Shmangia e shkaqeve alergjike.
3- Luftë infeksionit.
4- Zink në llojin e duhur. ( sulfat zinku i lëngshëm për mua).
5- Vitaminë E (tocotrienols).
6- Argjërim.
7- Pastrim të kanaleve bilare (kripë bilare TUDKA).
8- Më shumë omega 3.
9- Sa më pak karbohidrate në djetë ( sidomos ato të paketuara me etiketë). Më shumë perime, fruta dhe vaj ulliri.
10- Mbajtja e hekurit nën kontroll.
11- Aktivitet fizik, meditim dhe jetë sociale.

Disa nga kërkimet më të fundit tregojnë se disa suplemente bimore, duke përfshirë kurkuminën që nxirret nga erëza e shafranit të Indisë dhe Boswellia, mund të jenë ideale për reduktimin e citokinave inflamatore. Citokinat (shih vizatimin) janë molekula inflamatore të prodhuara nga sistemi imunitar i trupit tonë. Citokinat shpesh lidhen me një dietë inflamatore që përmban yndyrna të ngopura, sheqerna të thjeshta, mungesë aktiviteti fizik, mbipërdorim të kyçeve ose lëndime të tjera të indeve. Sasitë e tepërta të citokineve me kalimin e kohës mund të shkaktojnë dëmtim të indeve të shëndetshme në trup. Shihni listën e kushteve të lidhura me prodhimin e tepërt të citokinës më poshtë.

Suplementet e përdorura për të reduktuar reagimin ndaj inflamacionit:

Kurkumina është agjenti aktiv anti-inflamator që gjendet në erëzën e shafranit të Indisë. Është treguar se frenon aktivitetin e enzimave 5-lipoksigjenazë dhe ciklooksigjenazë, duke bllokuar prodhimin e eikozanoideve pro-inflamatore (PG-2, LTB-4). Një studim i madh i dyfishtë i verbër tregoi se kurkumina ishte po aq efektive sa një ilaç i fuqishëm anti-inflamator në reduktimin e dhimbjes, ënjtjes dhe ngurtësimit në artritin reumatoid. Është treguar gjithashtu të jetë efektiv në trajtimin e inflamacionit pas operacionit. Studime të tjera tregojnë se kurkumina mund të ulë nivelet e histaminës dhe është një antioksidant i fuqishëm.

Efektet anësore janë të rralla, por mund të përfshijnë urth dhe refluks. Meqenëse kurkumina frenon sistemin e enzimës ciklooksigjenazë, një rrugë e njohur inflamatore. Kurkumina mund të zvogëlojë grumbullimin e trombociteve dhe kështu mund të fuqizojë efektet e disa barnave antikoagulante. Flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të merrni nëse jeni duke marrë medikamente.

Boswellia ka veti anti-inflamatore, anti-artritike dhe qetësuese të dhimbjes. Në studimet klinike, rrëshira e çamçakëzit të pemës Boswellia, e njohur më mirë si temjan. Boswellia është treguar se përmirëson simptomat tek pacientët me osteoartrit dhe artrit reumatoid. Hulumtimet tregojnë se acidet boswellike pengojnë enzimën 5-lipoksigjenazë në qelizat e bardha të gjakut që shoqërohet me prodhimin e citokinave. Klinikisht, është përdorur në trajtimin e çrregullimeve degjenerative dhe inflamatore të kyçeve. Redukton numrin total të qelizave të bardha të gjakut (një shënues i inflamacionit) në lëngun e inflamuar të kyçeve. Ai gjithashtu frenon elastazën e leukociteve që çlirohet në artritin reumatoid. Një studim i fundit tregoi një përmirësim statistikisht domethënës në artritin e gjurit pas 8 javësh të marrjes së tij tre herë në ditë. Përmirësoi funksionin në nyjet e prekura. Një tjetër studim tregoi një rënie të ndjeshme të ashpërsisë së dhimbjes dhe paaftësisë. Efikasiteti dhe tolerueshmëria e një kombinimi të boswellia-kurkuminës u tregua të jetë superiore ndaj atyre të diklofenakut jo-steroidal për trajtimin e osteoartritit aktiv.

Dietë anti-inflamatore

Dietat me përmbajtje të tepruar të mishit të kuq, yndyrave të ngopura, sheqernave të thjeshta dhe ushqimeve të gatuara tepër mund të shtypin faktorët inflamatorë në trup. Shmangni sasitë e tepërta të mishit të kuq, vezëve dhe produkteve të grurit që të gjitha përmbajnë diçka të quajtur acid arachidonic. Ndërsa një pjesë e acidit arachidonic është thelbësor për shëndetin tuaj, shumë acid arachidonic në dietë do ta përkeqësojë inflamacionin tuaj. Ushqimet e padëshiruara dhe të përpunuara shpesh përmbajnë shumë sheqer të ngjashëm. Konsumimi i tepërt i sheqernave dhe karbohidrateve të rafinuara me niseshte si mielli i bardhë gjithashtu mund të përkeqësojë inflamacionin. Një tjetër burim i mundshëm acarimi janë bimët nga familja e natës.

Qëndroni larg karbohidrateve me niseshte si makaronat dhe buka e bardhë dhe duhet të shmangni edhe sheqerin e thjeshtë. Zgjidhni perime me gjethe jeshile, perime jeshile dhe me ngjyra të ndezura dhe shumë fruta të freskëta të plota. Manaferrat janë një zgjedhje e shkëlqyer, veçanërisht boronicat dhe luleshtrydhet të cilat janë të mbushura me fitokemikale anti-inflamatore dhe antioksidantë. Mollët dhe qepët e kuqe janë burime të shkëlqyera të kuercetinës, e cila ka veti të forta anti-inflamatore. Perimet jeshile dhe frutat e plota janë gjithashtu të rëndësishme si burime të fibrave dietike. Tërshëra dhe bollgur përmbajnë gjithashtu fibra të dobishme.

Në përgjithësi, një mënyrë jetese e shëndetshme anti-inflamatore duhet të përfshijë shumë nga këto zgjedhje më të mira për dietë, suplemente dietike dhe ushtrime të rregullta të moderuara. Ne duhet të shmangim zgjedhjen shumë të lehtë të marrjes së NSAIDs. Për dhimbjen e kyçeve provoni ndryshime në stilin e jetës si shtrirjet e përditshme, joga dhe kondicionimi i muskujve. Nuk është e lehtë, por në planin afatgjatë shumica do të gjejnë një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

administrator

Related Articles