Manitoba/ Kozeta Miliku: Jeta mes karrierës akademike dhe nismës për të krijuar një bashkësi kuqezi

Manitoba – Kanada Është e sigurtë se kur flasim për femrat, historitë e tyre nisin nga shpirti. Doktoresha e ardhur…

Të kesh potenciale si shqiptarët e diasporës dhe të përfaqësohesh nga rrugaçët, është çmenduri!

Nga Blendi Salaj Në “kohët e koronavirusit” dhe mbylljes në shtëpi, nevoja për informacion mbi sëmundjen, mbi mënyrën sesi mund të…

“Moj e bukura More”, çfarë fsheh historia e këngës 600-vjeçare shqiptare

Sipas filologut arbëresh, Dhimitër Kamarda, kënga e ka origjinën tek arbëreshët e Italisë, të cilët sipas studimit të tij, u…

Hebrenjtë me “atdhe rezervë”, Shqipërinë

Alma Golemi\ New York Hebrenjtë janë kombi dhe populli që për shekuj me radhë kanë shkruar histori suksesi dhe që…

Ish–presidentja Jahjaga takon komunitetin shqiptar në Montreal

Montreal-Kanada E ftuar nga shoqata shqiptare-kosova në Montreal, ish-presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga takoi në një darkë miqësore…

Ramazan Këllezi: Pjesëmarrja ime në Samitin e Diasporës, humbje kohe!

Toronto-Kanada I ftuar edhe më herët në Albanian Montreal Press, Ramazan Kellezi është një prej personazheve shqiptarë që ka folur artistikisht për…

INTERVISTA\ Hysni Marku: “Sfidat e komunitetit dhe prioritetet e shqiptarëve”

Montreal- Kanada Hysni Marku, mjek veteriner, aktivist dhe i angazhuar në aktivitete të përfaqësisë dhe komunitetit vjen sot në një…

Manitoba\ Shqiptarët themelojnë zyrtarisht shoqatën dhe zgjedhin kryesinë e saj

Manitoba-Kanada Edhe shqiptarët në provincën e Manitobës më në fund do të kenë një pikë takimi. Ashtu edhe siç kishte…

Oli Pero: Ndihma që Kryqi i Kuq i Kanadasë i ofroi Shqipërisë

Zhvillimet e fundit në Shqipëri lidhur me tragjedinë e tërmetit, sigurisht që tërhoqën vëmendjen e mbarë Disporës shqiptare pa lënë…

Nehat Kaloshi, Thjeshtësia e një shqiptari të suksesshëm në Kanada

Kryetari i Bashkësisë shqiptare të Montraeali, z. Nehat Kaloshi, do të jetë sot ekskluzivisht për Albanian Montreal Press, për të…