administrator

Thëniezimet dygjuhësore

Nga Enkelejda Kapia Pa e vënë fare në dyshim që të folurit mirë shqip patjetër që shërben si gur prove për…

INTERVISTA\ Oli Pero: Dashuri pa kushte edhe për kafshët!

Nga Blerina Ruka Montreal-KanadaBashkë më familjen e saj, Oli Pero ka emigruar në Kanada pothuaj katër vite me parë duke…

COVID-19\ Montreali përfshihet në valën e dytë, risinin kufizime edhe në Quebec

Qeveria Legault sot njoftoi se prej ditës të enjte do të mbyllen baret, sallat e shfaqjeve si dhe kinematë. Montreali,…

KANADA/ Shkollat e gjuhës shqipe pajisen me tekstet e dërguara falas nga QBD

Nga Shani Pnishi Shpërndahen librat në shkollat shqipe në Kanada Të shtunën e kaluar ka filluar viti i ri shkollor 2020-2021…

Si mësojmë?

Nga Fatjona R. Lubonja Ed.D Të mësuarit për trurin është çelësi i zhvillimit nga momenti i lindjes dhe përzgjat gjatë…

Fotoja që bëri xhiron e rrjetit. A u parashikua vërtet koronavirusi që në vitin 1962?

Fotoja e një reviste të njohur italiane “pushtoi” mediat në të gjithë botën. Kjo foto u publikua nga revista italiane…

Maska(ra)

Nga Blerina Ruka Në Tiranë nuk u shemb vetëm Teatri Kombëtar, por edhe Shqipëria. Nuk kish sesi të mos trazonte…