1936 / Kur ambasadori Hugh G. Grant i prezantoi presidentit Roosvelt pistoletat shqiptare te blera ne Shkoder

1936 / Kur ambasadori Hugh G. Grant i prezantoi presidentit Roosvelt pistoletat shqiptare te blera ne Shkoder

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Mars 2024

“The Atlanta Constitution” ka botuar, të martën e 15 shtatorit 1936, në faqen n°9, një shkrim rreth pistoletave shqiptare të prezantuara nga Hugh G. Grant asokohe presidentit Roosvelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Armë zjarri shqiptare iu prezantuan presidentit

Burimi : The Atlanta Constitution, e martë, 15 shtator 1936, faqe n°9
Burimi : The Atlanta Constitution, e martë, 15 shtator 1936, faqe n°9

Uashington, 14 shtator. — (AP.) — Sot, një palë pistoleta dueli shqiptare iu prezantuan Presidentit Roosevelt nga ministri i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Hugh G. Grant, nga Birmingham.

Grant, i kthyer në këtë vend me leje dymujore, tha se pistoletat i kishte blerë në Shkodër, Shqipëri.

Ai planifikoi të qëndronte në Uashington rreth një javë më shumë, pastaj të vizitonte Virxhinian për disa ditë. Ai tha se ndoshta do të shkonte në Birmingham pas dy ose tri javësh.

Ai shoqërohej në SHBA nga zonja Grant dhe vajza e tyre e vetme.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania
https://www.darsiani.com/la-gazette/1936-kur-ambasadori-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosevelt-pistoletat-shqiptare-te-blera-ne-shkoder/

administrator

Related Articles