1925/ Gjergj Bubani: “As Ahmet Zogu s’është tradhëtor dhe as Fan Noli s’është bolshevik”

Tani kur tymi i barutit u përnda dhe horizonti i Shqipërisë u kthjellëzua sërish, detyra jonë është të hedhim një…

“Apostulli” në Toronto/ Ilir Ikonomi prezanton dokumentarin për Fan Nolin

Toronto, Kanada Mbrëmjen e së shtunës, komuniteti shqiptar i Torontos pati kënaqësinë të mirëpriste dokumentarin “Ëndrra e Fan Nolit” dhe…

Musical America/ Një kritikë që askush nuk duhet ta humbasë për librin e Fan Nolit “Beethoven dhe Revolucioni francez”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Maj 2024 “Musical America” ka botuar, më 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim…

“Përkthimi i Kushtetutës së Republikës Popullore Komuniste shqiptare më 1946…”/Përplasja e Fan Nolit me Peter Minnar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Maj 2024 “The Christian Science Monitor” ka botuar, të mërkurën e 3 marsit dhe të…

Shqiptarët shtetin e shohin si forcë të huaj! – Nga Ndriçim Kulla

Duke qenë se shqiptarët nuk kishin një mendësi të qartë shoqërore për shkak të rrethanave social-historike në zgjedhjen – si…

Ka ardhur imzot Fan Noli, na e ka sjellë Ilir Ikonomi – Nga Visar Zhiti

Ka disa ditē qē ka ardhur, po takon shqiptarē, po shkon andej kēndej si misionar, magjepsēs si ai, nē universitete,…

(1927) / Leninizmi, fashizmi, militarizmi dhe Shqipëria në deklaratat e neobolshevikut imzot Fan Noli në Moskë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Dhjetor 2023 “La Tribuna” ka botuar, të martën e 15 nëntorit 1927, në ballinë, një…

“Apostulli”, Ilir Ikonomi sjell biografinë e re për Fan Nolin

Ish-gazetari i Zërit të Amerikës dhe studiuesi Ilir Ikonomi sjell librin e ri biografik, dedikuar një prej figurave më të…

Fan Noli, lëvruesi i madh i fjalës shqipe – Nga Qemal Murati

  “Shqipërues gjenial, me mjeshtri e shije si pakkush, në një masë më të madhe se çdokush tjetër, ky lëvrues…

Për Nolin, Migjenin dhe Moikomin – Nga Bedri Islami

I mundi nga mendja dhe forca e shpirtit: Për Fan Nolin Në Shqipërinë e të gjithë brezave nuk ka pasur e…
Load More