<strong>Rritet bilanci i viktimave/ Rusia merr nën kontroll Çernobilin, vazhdojnë luftimet e ashpra</strong>

Rritet bilanci i viktimave/ Rusia merr nën kontroll Çernobilin, vazhdojnë luftimet e ashpra

137 të vdekur në ditën e parë të luftimeve në Ukrainë. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy në një adresim të minutave të fundit ka konfirmuar vdekjet e luftimeve të para Ukrainë – Rusi. Ai ka thënë se në ditën e parë të luftimeve kanë vdekur 137 ukrainas.
Putin në orët e para të së enjtes i ka shpallur luftë Ukrainës. Që nga ai moment, forcat ruse janë futur në territorin ukrainas si dhe kanë sulmuar me raketa qytete të ndryshme gjithandej Ukrainës.
Tanimë kur shteti i tij është nën sulmet e Rusisë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka drejtuar thirrjen e fundit drejt liderëve të BE-së. Sipas Zelesnkyt, fati i gjithë Evropës vendoset ne Ukrainë, dhe nëse Putin nuk “pensionohet” tani, ai do të vazhdojë tutje me idetë e tij. Presidenti ukrainas ka treguar edhe sanksionet, që sipas tij duhet t’i vendosen sa më shpejtë Rusisë.

“Fati i Evropës vendoset në Ukrainë: nëse Putini nuk merr një pension të mirë tani, ai do të shkojë më tej. Duhen miratuar menjëherë sanksione të forta ekonomike dhe financiare kundër agresorit, ta privojnë atë nga mjetet e tij për të vazhduar agresionin e tij: çaktivizimi nga SËIFT, vendosja e një embargoje në tregtinë e naftës dhe gazit, ndihmë.ushtri me arme dhe municione, mbeshtete ti je operacion paqeruajtes i OKB-se”, ka shkruar Zelensky.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky

Gjatë gjithë ditës trupat ruse janë përpjekur të pushtojnë një fushë ajrore në Hostomel, në periferi veriore të kryeqytetit ukrainas. Ky aeroport është i një rëndësie strategjike: nëse kapet, mund të bëhet një trampolinë për ushtrinë ruse në Kiev. Më vonë në mbrëmje u bë e qartë se një betejë e rëndë për Hostomel ishte ndezur dhe forcat ukrainase po përdornin sulme ajrore dhe artileri.
Ukraina ua ka ndaluar meshkujve nga mosha 18 deri në 60 vjeç që të largohen nga vendi. Vendimi erdhi pasi u shpall gjendja e luftës, ku sipas ligjit përkohësisht i ndalohet kësaj grupmoshe të largohen nga vendi.
Ministria e Brendshme me anë të një njoftimi ka lajmëruar se ky vendim do të jetë në fuqi për aq sa të jetë aktiv ligji i gjendjes së luftës. Kievi mund të bie brenda orësh në duart e Rusisë. Qëllimi kryesor i Rusisë është marrja e kryeqytetit dhe kjo pritet të arrihet brenda pak orësh.
Putin raportohet se dëshiron të kontrollojë të gjithë Ukrainën, edhe pse deri tani fokusi ka qenë në lindje, jug dhe qendër të shtetit. Sipas mediave ndërkombëtare, qëllimi i Putinit është që me forcë të rrëzojë qeverinë aktuale dhe të instalojë një qeveri kukull në Kiev.


Ukraina ka arritur një fitore të madhe në luftën me Rusinë. Mediat lokale raportojnë se është arritur që të kthehet kontrolli i aeroportit të Hostomel. Ky lajm akoma nuk është konfirmuar nga mediat ndërkombëtare. Sot gjatë ditës, ky aeroport ishte pushtuar dhe marrë nën kontroll nga forcat ruse.

Aeroporti është përdorur kryesisht për nevoja ushtarake dhe është një pikë e rëndësishme strategjike në luftime. Në ditën e parë të luftës së parë të madhe tokësore në Evropë në dekada, ushtria ruse u zhyt në Ukrainë nga toka, deti dhe ajri, duke vrarë dhjetëra ushtarë ukrainas dhe duke filluar një betejë të ashpër në zonën radioaktive të Çernobilit, zonë që rrezikoi të dëmtonte reaktorin bërthamor të rrethuar me çimento, që u shkri më 1986.

Moska është e gatshme të negociojë kushtet e dorëzimit me Kievin në lidhje me ofensivën ushtarake ruse që po zhvillohet aktualisht në Ukrainë, tha të enjten sekretari i shtypit i Kremlinit, Dmitry Peskov sipas medias pro qeveritare Russia Today.

Çernobil

Sipas Peskov, presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur gatishmërinë e tij për t’u angazhuar në diskutime me homologun e tij ukrainas, me fokus në marrjen e një garancie sipas të cilës Ukraina do të jetë shtet neutral dhe nuk do të lejojë vendosjen e raketave të NATO-s aty.

Këto janë terma që, sipas Peskov, do të mundësonin arritjen e çmilitarizimit të Ukrainës dhe do të eliminonin atë që Rusia aktualisht e sheh si një kërcënim për sigurinë e shtetit dhe popullit të saj.

administrator

Related Articles