REZCRAFTS\ Qirinj aromatikë për shtëpitë dhe ambjentet e punës

REZCRAFTS\ Qirinj aromatikë për shtëpitë dhe ambjentet e punës

Sot, qirinjtë aromatik mund të gjenden mjaft shpesh si në shtëpitë e njerëzve të pasur ashtu edhe në banesat më të thjeshta. Prodhimi modern i qirinjve është shumë i zhvilluar dhe mund të kënaqë nevojat e çdo klienti.

New-York
Qirinjtë që digjen theksojnë romancën e mbrëmjeve të ngrohta të verës, krijojnë një atmosferë të veçantë të pushimeve dimërore dhe ngarkohen me optimizëm në një ditë me shi të vjeshtës. Magjitë e dritës që lëkunden dhe aroma, që mbështjell vetveten, të jep një ndjenjë paqeje dhe rehatie. Qirinj aromatikë mund të blihen, por është shumë më interesante t’i bësh vetë. Një shtëpizë shqiptarësh prodhojnë qirinjë aromatikë të punuara më dorë. Me një përkujdesje profesionale, të kuruara deri në detaje, me dhjetra aroma janë të mundura të jenë pjesë e dekorit të shtëpisë apo zyrës suaj.
Prej  pak kohësh në New York, po ngrihet çdo ditë suksesi i një tendence me emra shqiptarësh. Rezcrafts është sigla e trendit të aromave të dëshiruara për të gjitha ditët. Rezarta Ibrahimi është bashkëthemeluese dhe ideatore e kësaj kompanie e cila është  e gatshme të na prezatojnë të gjitha produktet e krijuara, duke nënvizuar si alternativë zgjidhjen ekologjike. 
Të bëra me dorë, me dyllë soje natyrore 100%, aroma të pastra (jo kancerogjene, toksina riprodhuese apo kimikate të tjera potencialisht të rrezikshme që gjenden shpesh në aromë), fitila pambuku pa plumb dhe pa zink.

Rezarta Ibrahimi

Rezarta na tregon se ka përzgjedhur elementë natyrale si palma apo soja, të cilët nuk dëmtojnë shëndetin tonë, digjen më ngadalë dhe ndriçojnë më shumë se qirinjtë e zakonshëm.
Duke dashur të ndajë me të tjerë idenë e produktit që sjell, Rezarta dhe miqtë e saj kanë krijuar edhe një dyqan të specializuar në internet www.rezcrafts.com ku gjithçka është artizanale.

Në markën e Rezscrats do të gjeni qirinj aromatikë për ambjentet tuaja, të cilat stafi është kujdesur të eleminojë aromat sintetike për t’i zëvendësuar ato me me aromat natyrore. Aromat e vajrave thelbësorë kanë veti të ndryshme, ato kanë një efekt të dobishëm në mirëqenien dhe gjendjen emocionale të njerëzve.

Histori e shkurtër

Nga rruga, qirinjtë dekorativë u shfaqën shumë kohë më parë – në ditët e lashta njerëzit gjithashtu dëshironin origjinalitet dhe kreativitet, dhe kishte mjaft materiale plastike. Qirinjtë bëheshin nga rrëshira dhe dylli, fibra bimore, dhjamë kafshësh, peshk vajor, duke u dhënë materialeve formën e figurave të kafshëve, njerëzve, bimëve ose “shpirtrave”. Pastaj materialet mësuan të pikturonin dhe teknologjitë u bënë më të komplikuara – qirinjtë dekorativë u kthyen në vepra arti dhe njerëzit donin edhe më shumë – një aromë e këndshme që mund të përmirësonte gjendjen shpirtërore dhe të zgjonte ndjenjat.
Thuhet se qirinjtë aromatikë u shfaqën për herë të parë në Lindjen e Lashtë – priftërinjtë dhe priftëreshat i përdorën ato për rituale të ndryshme tempulli, dhe pastaj ato filluan të përdoren në jetën e përditshme.

Rregullat për përdorimin e qirinjve aromatikë

Për të minimizuar rreziqet shëndetësore të qirinjve aromatikë, ato duhet të përdoren në mënyrë korrekte. Para ndezjes së tyre, dhoma duhet të ajroset plotësisht, dhe pastaj bëjeni përsëri kur të shuhen qirinjtë. Nuk është e nevojshme të ndizni shumë qirinj në të njëjtën kohë: nuk ka udhëzime të sakta, por në dhoma të vogla ku ka fëmijë, një numër i madh i qirinjve të ndezur është veçanërisht i rrezikshëm – 1-2 janë të mjaftueshme. Ju nuk duhet të ndizni qirinj aromatikë për disa orë rresht (ndonjëherë ato digjen për ditë), dhe nuk duhet t’i përdorni si aromatizues – ato nuk janë shpikur për këtë. Nëse një qiri parafine digjet në një dhomë të ajrosur 2-3 herë në javë, për rreth gjysmë ore, asgjë e keqe nuk do të ndodhë.

Përgatiti: Blerina Ruka

administrator

Related Articles