Quebec lehtëson masat anti-COVID-19, por nuk heq shtetrrethimin

Quebec lehtëson masat anti-COVID-19, por nuk heq shtetrrethimin

Universitetet dhe kolegjet do të hapen gradualisht duke lejuar studentët të marrin pjesë në mësim disa herë në muaj

Quebec

Dyqanet jo-thelbësore, sallonet e kujdesit personal dhe muzetë në të gjithë provincën e Quebec-ut, do të lejohen të rihapen prej ditës së hënë ndërsa u lajmërua disa lehtësira nga kufizimet e vendosura për të kontrolluar përhapjen e COVID-19.
Qeveria konfirmoi se po lejon gjithashtu që universitetet dhe kolegjet të fillojnë të hapin gradualisht kampuset e tyre për të lejuar studentët të marrin pjesë në klasa dhe aktivitete disa herë në muaj.
Por ndërsa numri i rasteve të COVID-19 dhe shtrimeve në spital ka rënë në javët e fundit, kryeminstri Legault thotë se është ende herët për të hequr masa të tilla si shtetrrethimi gjatë natës.
Gjashtë nga rajonet më pak të populluara të provincës po lëvizin në mënyrë të kontrolluar duke lejuar banorët e tyre të frekuentojnë restorantet, të punojnë në palestra apo të qëndrojnë jashtë deri në orën 21:30, në vend të 8:00. siç pjesa tjetër e Quebec.
Gjithashtu njerëzit në të gjithë provincën janë të lirë të marrin pjesë në aktivitete në natyrë duke mos lejuar vizitat familjare nëpër shtëpitë e tyre.
Mbledhjet familjare janë ende të ndaluara ndërsa baret mbeten të mbyllura. Qeveria theksoi për këdo që mund të punojë nga shtëpia të vazhdojë ta bëjë atë.

Ndërkohë sot Quebec numëron 270 911 raste, 10 046 të vdekur, 249 361 të shëruar.

administrator

Related Articles