Përshëndetje heroike! Zelensky ngre grushtin, eurodeputetët ngrihen në këmbë

Përshëndetje heroike! Zelensky ngre grushtin, eurodeputetët ngrihen në këmbë

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka folur sot para Parlamentit Evropian në seancën e tyre speciale për luftën ruse në Ukrainë. Ai thotë se ajo që po ndodh në vendin e tij është një tragjedi dhe ata po luftojnë për tokën, lirinë dhe jetën e tyre. Ai tha: ‘Askush nuk do të na thyejë, sepse ne jemi ukrainas’.

Presidenti Zelensky, ka përshëndetur me grusht eurodeputetët e Parlamentit Evropian, të cilët u ngritën të gjithë në këmbë dhe duartrokitën në shenjë mbështetjeje ndaj tij dhe popullit ukrainas, që po përballet prej gjashtë ditësh me agresionin rus.

Ai gjithashtu thotë se Rusia ka synuar fëmijët ukrainas, me 16 të vdekur dje. Ai i bën thirrje Parlamentit Europia të ‘provojë se jeni bashkë me ne’, të provojë se nuk do ta zmbrapsë Ukrainën dhe të provojë se janë ‘evropianë të vërtetë’.

Zelensky mbajti një fjalim tejet prekës në PE, në një lidhje me “Skype”, teksa tha se Ukraina nuk do të thyhet nga pushtuesi rus. Mes të tjerash, ai bëri dhe një apel prekës që Ukraina të pranohet në Bashkimin Evropian me procedurë të përshpejtuar, teksa u shpreh se vendi i tij po përballet me sulme gjithnjë e më të përgjakshme nga Rusia.

Gjatë fjalës së tij, ai bëri simbolin e grushtit, jo vetëm si përshëndetje ndaj eurodeputetëve, por edhe si simbol i guximit, qetësisë dhe përballjes me forcat ruse të Vladimir Putinit.

administrator

Related Articles