Nesër ndarja e çmimeve “Oscar“ 2023, lista e filmave të nominuar

Nesër ndarja e çmimeve “Oscar“ 2023, lista e filmave të nominuar

Tapeti i kuq mund të jetë sinonimi i festave magjepsëse dhe dhuron ndjesinë e ekskluzivitetit dhe luksit, por këtë herë, në ceremoninë e çmimeve Oscar do të zëvendësohet me një tapet në ngjyrë shampanjë, duke thyer kështu traditën ikonike.

Lajmi u konfirmua nga moderatori Jimmy Kimmel, i cili u shpreh: “Njerëzit kanë pyetur: ‘A do të ketë telashe këtë vit?’. ‘A do të ketë dhunë këtë vit?’. Sigurisht, ne shpresojmë që jo”, referuar shuplakës së famshme të Will Smith kundrejt Chris Rock.

“Vendimi për të shtruar një tapet ngjyrë shampanjë dhe jo të kuq, tregon që jemi shumë të sigurt që nuk do të derdhet gjak”, shtoi ai me shaka.

Drejtori kreativ i Met Gala, Raúl Àvila dhe kontribuesja e “Vogue”, Lisa Love menduan t’u thjeshtonin punën pjesëmarrësve, pasi tapeti do të mbulojë të gjithë sipërfaqen, për të mbrojtur të pranishmit nga kushtet e motit, pasi historikisht, ceremonia e Oscars ka hasur vështirësi me këtë pjesë.

Por, a do të vijojë tradita e tapetit në ngjyrë shampanjë? Mesa duket, nuk është e sigurt. Lisa Love u shpreh se njerëzit mund t’i referohen si ‘tapeti i kuq’ dhe se tapeti ngjyrë shampanjë është një lehtësi, të cilën ajo shpreson që njerëzit ta pëlqejnë. “Kjo nuk do të thotë se do të jetë gjithmonë tapeti ngjyrë shampanjë”, shtoi ajo.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar do të mbahet më 12 mars.

Filmi më i mirë
“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”
“Triangle of Sadness”
“Women Talking”

Aktori më i mirë
Austin Butler – “Elvis”
Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin”
Brendan Fraser – “The Whale”
Paul Mescal – “Aftersun”
Bill Nighy – “Living”

Aktorja më e mirë
Cate Blanchett – “Tár”
Ana de Armas – “Blonde”
Andrea Riseborough – “To Leslie”
Michelle Williams – “The Fabelmans”
Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once”

Regjisori më i mirë
Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin”
Daniel Kwan and Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once”
Steven Spielberg – “The Fabelmans”
Todd Field – “Tár”
Ruben Östlund – “Triangle of Sadness”

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever”
Hong Chau – “The Whale”
Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once”
Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor
Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin”
Brian Tyree Henry – “Causeway”
Judd Hirsch – “The Fabelmans”
Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin”
Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once”

Skenari origjinal më i mirë
“The Banshees of Inisherin,” Martin McDonagh
“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan and Daniel Scheinert
“The Fabelmans,” Tony Kushner and Steven Spielberg
“Tár,” Todd Field
“Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

Skenari i përshtatur
“All Quiet on the Western Front,” Edward Berger, Lesley Paterson dhe Ian Stokell
“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Rian Johnson
“Living,” Kazuo Ishiguro
“Top Gun: Maverick,” Ehren Kruger, Eric Warren Singer dhe Christopher McQuarrie, story by Peter Craig dhe Justin Marks
“Women Talking,” Sarah Polley

Dokumentari më i mirë
“All That Breathes”
“All the Beauty and the Bloodshed”
“Fire of Love”
“A House Made of Splinters”
“Navalny”

Dokumentari me metrazh të shkurtër
“The Elephant Whisperers”
“Haulout”
“How Do You Measure a Year?”
“The Martha Mitchell Effect”
“Stranger at the Gate”

Filmi më i mirë ndërkombëtar
“All Quiet on the Western Front” (Germany)
“Argentina, 1985” (Argentina)
“Close” (Belgium)
“EO” (Poland)
“The Quiet Girl” (Ireland)

Filmi më i mirë i animuar
“Guillermo del Toro’s Pinocchio”
“Marcel the Shell with Shoes On”
“Puss in Boots: The Last Wish”
“The Sea Beast”
“Turning Red”

Film me metrazh të shkurtër aksion
“An Irish Goodbye”
“Ivalu”
“Le Pupille”
“Night Ride”
“The Red Suitcase”

Film me metrazh të shkurtër i animuar
“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”
“The Flying Sailor”
“Ice Merchants”
“My Year of Dicks”
“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

Kompozimi
“All Quiet on the Western Front”
“Babylon”
“The Banshees of Inisherin”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”

Kënga më e mirë
“Applause” nga “Tell It like a Woman”
“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”
“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”
“Naatu Naatu” nga “RRR”
“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

Kostumografia
“Babylon”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“Mrs. Harris Goes to Paris”

Produksioni
“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“Babylon”
“Elvis”
“The Fabelmans”

Best film editing
“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”

Kinematografia
“All Quiet on the Western Front”
“Bardo: False Chronicle of a Handful of Truths”
“Elvis”
“Empire of Light”
“Tár”

Sound
“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Elvis”
“Top Gun: Maverick”

Grimi dhe flokët
“All Quiet on the Western Front”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“The Whale”

Editimi
Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”
Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”
Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”
Monika Willi, “TÁR”
Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Efektet vizuale
“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Top Gun: Maverick”

administrator

Related Articles